5.00 / 1 oy

LAMP Stack Nedir?

LAMP Stack, web yazılımları hazırlamak amacıyla dört farklı açık kaynaklı bileşenin birlikte kullanılması anlamına gelmektedir. LAMP sözcüğünün açılımı:Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl/Python anlamına gelmektedir ve PHP, Perl ya da Python ile web geliştirmesi yapacaklar için gerekli bileşenlerin bir arada sağlanması anlamına gelmektedir. En yaygın olarak da PHP için kullanıldığı için 

LAMP = Linux + Apache + MySQL + PHP olarak ifade edilmektedir. Stack kelimesi de Türkçe yığın ve küme anlamına gelmektedir.

lamp stack

PHP ile web uygylamaları ve internet siteleri geliştirebilmek için gerekli olan işletim sistemi (Linux), sunucu ortamı (Apache), ilişkisel veritabanı (rdbms) MySQL ve programlama dili (PHP) için tüm bu gerekli ortamı bütünleşik olarak sağlayan sistemlere LAMP Stack adı verilmektedir. LAMP Stack'in temelde yer alan ilk katmanı, işletim sistemi olan Linux'tür (bkz: Linux'un Avantajları Nelerdir?) ve tüm diğer katmanlar Linux'ün üzerine inşa edilirler. Ancak Windows (bkz: WAMP Stack Nedir?), MAC OS (bkz: MAMP Stack Nedir?) ve Unix işletim sistemleri de tercih edilebilir. İkinci katman, Apache web sunucusudur. İnternet sitesinin yayınlanması ve tarayıcıya aktarılmasından Apache web sunucusu sorumludur. Üçüncü katman, web uygulamasının tüm verilerini içinde ilişkisel olarak tutan veri tabanı sunucusu (kullanıcılar, şifreler, roller, yazılar vb.) MySQL'dir. Dördüncü ve son katman da web programlama dili olan PHP'dir.

PhpCoder

10.02.2021 00:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
LAMP Stack Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.