5.00 / 1 oy

Linux'te terminalde gizli dosyaları listelemek

Linux'te Dosya ve Klasör Gizlemek yazısında Linux işletim sisteminde dosyaları ve klasörleri gizlemenin kolay yöntemini paylaşmıştım. Gizlenen dosyaların da ls komutu (bkz: Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)) kullanılarak görüntülenemediğini göstermiştim. Peki biz her işimizi terminal üzerinden görmek istediğimizde gizli dosyaları terminalden nasıl göreceğiz?

Linux terminal komutlarında ls komutu ile dizin içindeki dosyaları listelerken eğer gizli dosyaları da görmek istiyorsak ls komutuna -a ekini eklemeliyiz. -a eki bir klasördeki tüm dosyaların görünmesini sağlar; -al eki ise uzun listelemeler için kullanılır.

linux terminal gizli dosyaları göster

Yukarıdaki ekran görüntüsünde arayüzde görüntüleyemediğimiz (görüntülemek için View > Show Hidden Files seçeneğini etkinleştirebilirsiniz) .dosya1 gizli dosyasını -a eki ile terminalde görebilmiş olduk. Aşağıda ise hem -a hem de -al ekleri ile ls komutunun iki farklı kullanımı sonucunda gizli dosyalarla birlikte tüm dosyaları görebildiğimizi paylaşıyorum.

linux ls a al

Öz Hakiki Bumblebee

30.01.2021 02:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te terminalde gizli dosyaları listelemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.