5.00 / 1 oy

Virtualbox'ta Tam Ekrandan Çıkmak

VirtualBox ile sanal bir işletim sistemi içerisinde çalışırken ve ekranı da tam ekran yaptığınızda ekranı küçültmek ve tam ekrandan çıkabilmek ilk kez bu işlemi yapmak isteyenler için biraz zor olabilir, bunun sebebi ise sanallaştırma cihazlarının temel prensipleri gereği alt katmanda yer alan bir işletim sisteminin üstünde yer alan işletim sisteminden habersiz olmasıdır. Hiçbir işletim sisteminde ekranı küçültme özelliği olmadığı için ve kullanıcı da ekranını küçültebilmek için sanallaştırılmış olarak kurulan Windows, MacOS ya da Linux işletim sistemlerinin arayüzlerinde böyle bir tuş arar ve bulamazlar. Klavye kısayolları da (host tuşu kullanılmadığı sürece) yine sadece sanal cihaz üzerinde komut göndereceği için biraz sinir bozabilirler.

Virtualbox'ta bir işletim sistemini tam ekran yaptığınızda üst taraftaki VirtualBox menüsü de kaybolur, bu yüzden tam ekran modundan çıkabilmek için (Windows için) klavyenizdeki sağ ctrl tuşu ile aynı anda F tuşuna basmalısınız. Eğer ana işletim sisteminiz macos ise bu sefer host tuşu soldaki cmd tuşu olduğu için host tuşu ile birlikte yine F tuşuna basmalısınız.

Virtualbox tam ekrandan çıktıktan sonra yine üstteki virtualbox menüsünü görebileceğiniz için istediğiniz komutları ve değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Virtualbox Host Tuşu Nedir?

bkz: Sanal Makine (Virtual Device) Nedir?

bkz: VirtualBox için Windows XP Nereden Download Edilebilir?

bkz: VirtualBox Klavyede Numpad Aktif Sanıyor

bkz: VirtualBox System Tray İçinde Gizlemek

bkz: Windows'ta ikinci monitörü üste konumlandırmak

seyit

26.05.2021 18:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Virtualbox'ta Tam Ekrandan Çıkmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.