5.00 / 1 oy

VirtualBox Klavyede Numpad Aktif Sanıyor

Windows makine üzerinde denemeler yapmak için ubuntu bir makine sanallaştırmak istedim ve virtualbox ile bir ubuntu distro'su kurdum. Ama daha login ekranındayken admin hasabı ile giriş yapmaya çalışırken o harfini 6 olarak algıladı ve sisteme giriş yapamıyorum. o harfini 6 olarak algılamasının sebebi ise klavyede aslında olmayan numpad bölümünü var olarak düşünmesi.

Önce kendi ana windows makineme geçtim klavyede bir hata var mı diye, windows'ta olması gerektiği gibi tüm tuşlar normal algılanıyor ama virtualbox üzerinden sanal makineye geçince mesela k harfini yazmak istediğimde de 2 sayısını yazıyor. Virtualbox klavye ayarlarında ve forumlara gereksiz bir yarım saat harcadktan sonra aslında sorunun çok daha kolay olduğunu fark ettim. Numpad'i olmayan klavyelerde klavyenin bir kısmını numpad olarak kullanmaya yarayan bir özellik var. Belli ki sanal makine de bu özelliği kendi kendine aktif olarak düşündü default olarak. Bu özellik de aslında bildiğimiz num lock özelliği.

Aksi gibi kullandığım asus bilgisayarda küçük boyutundan dolayı klavye tuş sayısı da az ve çoğu mod fn tuşu ile aktif oluyor. Neyse, sonuç olarak ubuntu makinede fn+insert tuşlarına aynı anda basarak num lock modunu pasif hale getirdim ve problem de çözülmüş oldu.

Öz Hakiki Bumblebee

14.10.2020 21:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
VirtualBox Klavyede Numpad Aktif Sanıyor

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.