5.00 / 1 oy

Veri bilimciler nereden nasıl para kazanıyorlar?

Veri bilimciler konusunda büyük veri işleme ve veri analizi gibi iş terimlerini hepimiz neredeyse her gün söylüyoruz ama daha bir veri bilimci görüp de abi sen ne iş yapıyorsun, müşterin kim, neyi analiz ediyorsun da kim para veriyor diye sorabilen birisini henüz duymadım. Geleceğin mesleği olarak bu kadar mecrada sürekli dillendiriliyor olmalarına rağmen elinde internette herkesin erişebildiği veriler olup çok enteresan bir tespit yapabileni de görmedim. Hepsini geçiyorum, bu kadar veriyi okuyarak yakın geleceği öngörebileceğini iddia eden sistemlerin de corona virüsü salgınını nasıl öngöremediklerine de hep birlikte şahit olduk. Gerçi Bill Gates'in bütün bu dönen dolaplarda parmağı olduğu ve yıllardır salgın hastalıklar konusunda yaptığı konuşmalarda bunun ayarını veriyor olduğu komplo teorisi de var ama ciddiye alınabilecek bir bilgi olarak görmüyorum.

Diyelim ki geleneksel veritabanı bilgilerim zaten vardı, üstüne big data araçlarını teker teker çözüp anladım. Bir de üzerine deep learning ve machine learning gibi bilgileri ekledim ve süper kahramana dönüştüm, bu saatten sonra tam olarak bize para vermesi için kime başvuruyoruz? Global şirketler deseniz Türkiye'de bu ölçekte veriye sahip kamu dışında 20 şirket sayamazsınız. 20 şirketin de alacağı eleman sayısı belli, kim bilir onlar da üç on maaşa çalıştırılıyorlardır. Yurt dışı konusunda yazılımcıların görüşü zaten belli, giden gitti, gitmeyenin bu saatten sonra zaten gidesi yok.

Yapay zeka ile doğal dil işleme ya da görsel analiz araçları konusunda bu yeni teknolojilerin çok yaratıcı start-up'lara vesile olabileceğinin farkındayım ama zibilyon datayı işlemenin rafine raporlama ve zaten olan istatistiksel regresyon araçları dışında nasıl kullanabileceğimizi bilen varsa lütfen gelip bir anlatsın. Ortada en çok ben biliyorum diyen ama hiçbir şey bilmediğinin de farkında olan binlerce bilir kili türedi zira.

Öz Hakiki Bumblebee

23.03.2020 02:34

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 28 Ekim 2021 10:59
    0

    bugünün en kıymetli metası kesinlikle veri. veriye erişmek, istatistiksel olarak anlamlandırmak ve yorumlayabilmek ise bu zamanda doğru ve aranılan nitelikler. dolayısıyla veri bilimcinin bugünün dağınık veri kirliliğinde para kazanmasından daha doğal bir şey olamaz

  • 6 Mayıs 2022 21:25
    0

    big data, data mining ve machine learning konularında temel tutorial'ların biraz ötesinde bilgi sahibi olup da para kazanmayan kimseyi görmedim ben daha

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Veri bilimciler nereden nasıl para kazanıyorlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.