5.00 / 1 oy

Trump Biden'a bıraktığı mektupta ne yazdı?

İnternette çeşitli haber kanallarının sosyal medya hesaplarında paylaşılan bir bilgiye göre Donald Trump, başkanlığı Joe Biden teslim ederken ve beyaz saraydan ayrılırken üzerinde "Joe, you know I won" (Joe, biliyorsun ben kazandım) yazan bir mektup bıraktığı iddia edilmiş. Hatta mektubun içeriğinde Türkiye ekonomisinin çökertilmesine dair de bir kısım var. İnternette bu mektubun gerçek olup olmadığını biraz araştırdım ve bulgularımı paylaşmak için bu yazıyı hazırladım.

trump biden mektup

ABD'de başkanlık değişimlerinde eski başkanların yeni başkanlara mektup bırakması geleneği var. Ancak bu mektubun gerçek olmadığını gösteren bazı unsurlar var ve bu unsurlar da şu şekilde:

- Koltuğunu devreden başkanların hazırladıkları mektupların el yazısı ile yazılması da bu geleneğin bir parçası. Oysa görselde paylaşılan mektup bilgisayar ile hazırlanmış. Trump'ın el yazısı olsa belki gerçekçi olabilirdi.

- İmza olarak kullanılan kısım Wikipedia'daki Trump imzası ile aynı, kopyala yapıştır olması oldukça olası

- Mektupta kullanılan başkanlık mührü de farklı

Not: Zaten mektubun gerçek olduğu iddiası da yalanlandı.

H.Ünal

06.02.2021 00:37

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 17 Aralık 2021 14:32
  0

  bunlar photoshop da olabilir, reddit'te hayatını bu gibi komplolara adamış insanlar ve gruplar var inceleyebilirsiniz

 • adk
  18 Eylül 2022 10:08
  0

  gerçekse bile başkanlık mührü ile birlikte biden çok daha oturaklı bir cevap verebilir, bir sonraki seçimde belli olur artık kimin kazanıp kimin kaybettiği

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Trump Biden'a bıraktığı mektupta ne yazdı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.