5.00 / 1 oy

Photoshop'ta blur efekti nasıl düzeltilebilir ya da geri alınabilir?

Aklıma takılan teorik bir problem var ve sitede yazılımsal ve grafiksel alanlarda çalışan yazarlar gördüğüm için belki cevap verebilen birisi çıkar diye sormak istiyorum. Photoshop uzmanı değilim ama diyelim ki internette paylaşacağım için yüzümün görünmesini istemediğim bir fotoğrafı ya da bir yazının belirli bir yerini okunmaması için photoshop kullanarak bulanıklaştırdım. Örneğin Photoshop'ta görselin bir kısmını bulanıklaştırmak yazısında da yazarın bahsettiği gibi farklı blur filtreleri var ve bulanıklaştırmak istediğiniz yere istediğiniz blur filtresini istediğiniz düzeyde uygulayabiliyorsunuz. Arka planda da görselin seçilen alanında görsel değişimlere yol açan bazı algoritmaların çalıştığını ve görselin o kısmının bir dönüşümden geçtiğini tahmin ediyorum. Özetle seçilen kısımda bir işlem uygulanıyor diyebiliriz sanırım.

Peki ben bu görseli kaydettikten ve kapattıktan sonra photoshop'ta ya da farklı bir görsel düzenleme aracında açarak yaptığım işlemi birebir geri alarak bu bulanıklaştırma işlemini kaldırabilir miyim? Örneğin 10 pixel radius'unda gaussian blur uyguladığımı biliyorsam aynı ayararla "deblur" edebilmem de teorik olarak mümkün değil midir? Hangi yazılımla ya da blur aracı ile bulanıklaştırıldığı bilinmeyen fotoğraflardaki ve resimlerdeki içeriği görünür yapabilmek başka bir araştırmanın konusu ama ben sadece aynı işlemin tam tersinin uygulanabilirliğini merak ediyorum.

Uygulamayı kendim de denemek isterdim ama photoshop'ta örneğin gaussian deblur gibi bir araç göremediğim için deneyemiyorum. Blur yapma filtresinin tam tersi şeklinde çalışan bir araç ya da script varsa nereden bulabilirim ya da doğrudan sorumun yanıtını yine teorik olarak yanıtlayabilecek birisi varsa da benim için yeterlidir.

ahmet _49

30.11.2020 17:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Photoshop'ta blur efekti nasıl düzeltilebilir ya da geri alınabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.