5.00 / 1 oy

Thingiverse'te kaç 3D tasarım modeli vardır?

Thingiverse, bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse insanların 3D yazıcılarda basılabilecek modeller çizerek paylaştıkları bir nevi bir sosyal iletişim ve model paylaşım platformu. İnsanlar tasarladıkları 3D çizimleri Thingiverse'te paylaşıyorlar ve bu modelleri beğenen insanlar da indirip evlerinde baskı alabiliyorlar, remake adı altında modifiye edebiliyorlar, yorumlayabiliyorlar ya da baskı altıktan sonra sonuçlarını paylaşabiliyorlar.

Geçenlerde thingiverse üzerinde kaç 3d model olduğunu merak ettim, bu sayıyı tam olarak bilmek elbette mümkün değil ama aşağı yukarı bir tahmin edebilme şansımız var, şu şekilde.. Thingiverse'te sayfa adresleri (url'ler) aşağıdaki gibi standart bir yapıda hazırlanmış:

https://www.thingiverse.com/thing:4462248

Bu url'deki en sondaki sayılar ise her bir modelin ID değeri anlamına geliyor, dolayısıyla istediğimiz modelin ID'sini url'de bu sayı alanına yazarak istediğimiz modelin sayfasını açabiliriz, benzer şekilde birer birer arttığı varsayımı altında sitede bugüne kadar kaç model paylaşıldığını aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Elbette silinen ya da hatalı modellerin sonradan kaldırıldıkları gibi durumları da düşünecek olursak tam olarak bu kadar çok model yayında değildir, ancak dediğim gibi her bir yükleme sayısını tahmin edebilmiş oluruz.

Sitenin anasayfasını açtığınızda ve soldaki açılır kutudaki seçeneklerden Newest seçeneğini seçtiğinizde son eklenmiş olan tasarımlar en yukarıda çıkmış oluyor, dolayısıyla son ID değeri konusunda da kabaca bilgi sahibiyiz.

thngiverse newest

Şimdi bir önceki url'deki ID değerinin kaç olduğuna biraz daha yakından bakalım, değer: 4462248. Basamakların çokluğundan dolayı okumak biraz zor olduğu için basamaklarına bölüyorum ve tekrar yazıyorum

4.462.248

Evet, thingiverse.com'a bugüne kadar yaklaşık 4.5 milyon model yüklenmiş; bu modellerin ne kadarı halen yayında bilemiyoruz ama %60 gibi bir oran bile düşünecek olsak bu da demek oluyor ki sitede an itibariyle 2.5 milyondan fazla model var. Evinde 3 boyutlu yazıcısı olanların bu modellerden çoğunu evinde basabilecekleri düşünüldüğünde de bu neredeyse sınırsız bir üretim anlamına geliyor.

Böylece merak ettiğim bir konuyu kısaca araştırmış, ulaştığım ilginç sonucu da buradan paylaşmış oldum.

ilkercan

20.06.2020 00:55

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Thingiverse'te kaç 3D tasarım modeli vardır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.