5.00 / 1 oy

Televizyona çıkan doktorlar yayına çıkmak için para mı ödüyor?

Yemek yerken ya da film, dizi aralarında reklamları geçmek için kanal değiştirdiğimde karşılaştığım, özellikle isminin önünde ünvanı olan kişiler konuksa (prof.dr, doç.dr gibi) konu da ilgimi çekiyorsa, diğer yaptığım işi bırakır bu programı izlerim. Programı izlerken bir taraftan da ne kadar iyi işler yapmış ki bu kanallarda programa konuk olarak çağırılıyorlar diye düşünürdüm. Hatta konuk olan doktorlar ya da öğretim üyelerini hem hastane ya da üniversitedeki ana işlerini yürütüp aynı zamanda da televizyon programlarına çıkacak vakit bulabildikleri ve bilgilerini kendilerine ulaşamayan bizlere aktardıkları için tebrik ederdim. Kazandıkları paralara değer derdim. Fakat geçen günlerde bir köşe yazısında televizyona çıkan doktorların bu programlardan para almalarını bırakın üstüne bir de para ödediklerini okudum. Biraz daha kurcalayınca avukatların da aynı şekilde para ödediklerini öğrendim. Bu arada ödedikleri tutarlar az da değil 5.000 TL, 6.000 TL gibi tutarlardan bahsediliyor. 

Aslında ilk başta herkes yeteri kadar para kazanıyorlar neden programa çıkmak için para ödesinler ki diye düşünür sanırım. Fakat programa çıkan doktorların ya da avukatların bu programlara çıkmak için para ödediklerini bilmeyen halk, bu doktorlar ya da avukatlar iyi diye düşünüp onların özel muayenehanesine gitmek isteyecek ve ücretini de "ünlü doktor" tarifesinden ödemeye razı olacaklardır. Böylece program için ödedikleri tutarların kat kat fazlasını alacaklarını bilen işin uzmanı doktor, avukat artık her kimse programa çıkmak için istenilen parayı elbette ödeyecektir. 

Sanmıyorum ki eskiden düzen bu şekildeydi fakat günümüzde her şey kirlendiği ve amacından saptığı için bu konunun da sapmasını artık doğal karşılıyorum istemeyerek de olsa. Varsa aksi bir durum elbet doğrusunu belirtebilirsiniz. 

erdalkanmaz

05.12.2020 03:27

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Televizyona çıkan doktorlar yayına çıkmak için para mı ödüyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.