5.00 / 1 oy

Wabi-Sabi ne demek?

Wabi-Sabi bazılarının çok fazla duyduğu bir deyiş olmakla birlikte birçok kişinin ise hiç duymadığı bir tabirdir. Özellikle Japon kültürü, Felsefesi ve moda, dekorasyon konularına ilgi duyan kişiler için yabancı olmayan Wabi-Sabi mükemmel olmayan, kusurlu şeylerdeki mükemmelliği, güzelliği görmeyi çalışan ve amaçlayan Japon felsefesi, anlayışıdır. 

Wabi’nin kelime anlamı doğal, kusurlu olan şeylerin sadeliği, şıklığını ifade ederken; Sabi’nin kelime anlamı yaşanmış, kullanılmış, eskimiş olan şeylerin güzelliğini kusurunu ifade etmektedir. İkisi bir araya geldiğinde Wabi-Sabi ise Japon yaşam felsefesi olarak hayattaki kusurlardan keyif almak, zevk almak anlamına gelmektedir.

Wabi-Sabi deyişi günlük hayatta bir çok alana uygulanabilir. Şu an daha çok gündemde olan ev dekorasyon olsa da modadan tutun da günlük yaşantınızda karşılaştığınız olumsuz bir durum için bile kendinize göre şekillendirebilirsiniz. 

Günümüz insanın çocukluğundan başlayarak hayatının neredeyse tüm evrelerinde mükemmeli aradığı, mükemmelliyetçi olduğu bir yaşamda sürekli bir stres, depresyon, kaygı, duygu durum bozuklukları yaşaması sebebiyle var olan güzellikleri görememesi üzerine Wabi-Sabi anlayışı ile elinizdeki, çevrenizdeki kusurlu olan şeylerde bile aslında bir güzellik olduğunu, sadece olaylara bakış açınızı değiştirdiğinizde hayatın daha yaşanılır bir yer olduğunu göreceğinizi belirtir. Olay aslında sadece küçük ayrıntılarda gizlidir, siz mutlu olmak istedikten sonra gerisinin bir önemi olmadığını hatırlatır size. 

Wabi-Sabi felsefesini hayat tarzı olarak benimseyen kişilerin ortak özellikleri yaşamlarının her alanında sadelikten ve basitlikten yana olmalarıdır. Bu sadelik hem eşyalar hem de etraflarındaki kişiler olarak yorumlanabilmektedir. Diğer bir ifadeyle bu kişilerin sahip olduklarının kıymetini bilerek onları kusurlarıyla kabul ederek sevdikleri anlamına geldiğini söyleyebiliriz. 
 

aysuncum

08.02.2021 10:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Wabi-Sabi ne demek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.