5.00 / 1 oy

Saksı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Balkona aynı model 20-30 tane saksı almak istiyorum ama rakam artınca utanmasam ihale açacak noktaya geldim, saksı modelleri ve fiyatları için excel dosyaları bile hazırladım.

Aklıma gelenlerden en önemlisi drenaj oldu, fazla sulayınca ya da balkonda fazla yağmurda kalınca çiçeklerin köklerinde çürümeler başlıyor, topraklarda da küf benzeri yapılar oluşuyor. Bu yüzden saksının su giderlerinin işlevsel olması şart. Bu su giderleri de gittiği yerde çamur olmasınlar diye kendinden uyumlu bir saksı tepsisi olmasını gerektiriyor. Eğer bilmeden gideri olmayan bir saksı aldıysanız, saksının dibine su tutma özelliği olan çocuk bezi gibi bir şey ekleyebilirsiniz (özellikle kapalı yerlerdeki ya da askıdaki saksılarda drenaj uygulayamyacağınız için çok işe yarıyor), ya da ne olur ne olmaz diye saksının dibine orta büyüklükte taşlar koyabilirsiniz, böylece biriken sular toprağın altında kalmış olurlar. Deliksiz saksı kullanmadan önce iki kere düşünün yani.

İkincisi, toprağı arada havalandırabilmek için bitkinin toprak yüzeyinin tamamını kaplamaması gerekiyor, bunun için de yarıçapı geniş bir saksı seçmek gerek ki toprakla gerektiğinde rahatlıkla oynayabilin, kökler de geniş geniş yayılsınlar.

Eğer büyüyebilen bir bitki beslemeyi düşünüyorsanız, köklerin diplere doğru da uzayabilmesi için yüksek bir saksı seçmeniz de önemlidir. Yoksa kısa sürede bitkinizde kurumalar başlayabilir.

Saksının kolay taşınabilmesi için plastikten olması, belki altında sürütebilmek için tekerlekli olması, rengi ve şekli de diğer seçim kriterlerim. Aklıma gelmeyen unsurlar için beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Sevgiler..

 

 

açparantez

25.08.2019 08:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Eylül 2021 00:40
    3

    saksıyı evinize göre dekoratif anlamda seçmek yerine ekeceğiniz bitkinin cinsine ve ihtiyaç duyduğu toprak yapısına göre seçmeniz gerekir. Örneğin derin kök salan bir bitki yetiştirmek istiyorsanız uzun bir saksı almanız yerinde olur, yatay olarak çok sayıda yeşillik ya da aloa vera tarzı bitki ekecekseniz de aynı hacimde bir bitkiyi daha sığ ama geniş olarak almanız bitki için daha hayırlı olur. ayrıca drenaj, her türlü bitki türü için ihtiyaçtır ve drenaj delikleri olmayan saksıları dekoratif ya da temizlik olarak tercih etmeniz, kısa sürede kökleri çürüyen bitkileriniz olması anlamına gelir. bu yüzden her saksıyı mutlaka altı delikli olarak lın ve evinizin içinde yetiştireceğiniz bitkiler için de altlarına evinizi çamurdan koruyacak kaplar koyun.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.