5.00 / 1 oy

Python ile Merhaba Dünya Uygulaması

Python programlama dili nedir diyerek giriş yaptık, program geliştirme arayüzü (IDE) olarak PyCharm nasıl kurulur ve PyCharm'da nasıl yeni bir proje açılır yazıları ile temeli attığımıza göre artık Python'da Merhaba Dünya uygulaması yapabiliriz.

1. D:\PythonProjects\MerhabaDunya dizininde yeni bir proje açarak başlıyorum. Siz de kendi klasör yönetiminizi seçerek istediğiniz dizinde ve isimde bir proje yaratabilirsiniz.

python pycharm project

2. Kodlarımızı yazacağımız bir python dosyasına (py uzantılı) ihtiyacımız var. Bu dosyayı yaratmak için projeye sağ tıklayarak New/Python File seçeneğini seçiyoruz

pycharm new python file

3. Dosyaya proje1 ismini vererek enter tuşuna basıyoruz.

python file

4. Açılan proje1.py dosyasına artık kodlarımızı yazabiliriz. Sitede herkesin yaptığı gibi ben de merhaba reitix yazısı yazdırarak python öğrenmeye heveslenen herkesi selamlıyorum.

print("Merhaba Reitix")

5. Kodlarımızı çalıştırmak için üç seçenek var. İlki sağ üst kısımdaki yeşil play butonuna tıklamak, ikincisi Alt+Shift+F10 kısayolunu kullanmak, üçüncüsü ie Run menüsü altında Run butonuna tıklamak. Hangi yoldan kodları çalıştırmak isterseniz isteyin, karşınıza çalıştırmak istediğiniz projeyi soran aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bizim pojemiz proje1 olduğu için bu seçimi yaparak kodların derlenmesini sağlıyoruz.

pycharm run project

6. Tebrikler, ilk projemizi başarıyla tamamladık :)  Kodlarımız, ekranın altındaki Run sekmesinde Merhaba Reitix çıktısı verdi.

python hello world

m.cengiz

27.05.2020 03:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python ile Merhaba Dünya Uygulaması

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.