5.00 / 1 oy

Windows CMD Kısayolları

Windows işletim sistemi kullanıcılarına CMD (Komut Satırı - Command Prompt) kullanımını sevdirebilmek için birkaç yazı paylaşmıştım. Örneğin;

CMD Çıktısını Clipboard'a Kopyalamak

CMD ile bilgisayara kurulu programları listelemek

CMD'de Ekranı Temizlemek (Tüm kodları silmek)

CMD'de Yazı ve Arka Plan Renklerini Değiştirmek

Bugün CMD'nin efektif kullanımına ilişkin çok daha temel bilgileri paylaşarak CMD yazılarıma başlamak istiyorum. CMD kullanırken aşağıdaki gibi çok pratik kısayollarından yararlanarak daha verimli ve hızlı bir şekilde komut satırı kodlarımızı yazabilmemiz mümkündür.

Ok tuşları: CMD'de ok tuşlarına basarak son yazdığımız kodlar arasında gezinebilir ve istediğimiz kodu tekrar yazmak yerine buradan seçerek enter tuşuna basıp kullanabiliriz.

F7 tuşu ile son kodlarımızı liste halinde görebilir ve istediğimiz komutu bu liste içinden seçebiliriz.

cmd f7 last commands

Tab tuşu ile bir klasör içerisindeki dosyaları sırasıyla görebiliriz. Tab tuşuna her bastığımızda bir sonraki dosya adı gelecektir. Ayrıca tab tuşunun bir diğer özelliği de adının bir kısmını yazdığınız dosyaların kalan kısımlarını (eğer başka alternatifi yok ise) otomatik olarak tamamlamasıdır. Örneğin videolar adında bir klasörünüz varsa ve "cd vi" (tırnaklar olmadan) yazıp enter tuşuna basarsanız kodunuz "cd videolar" olarak otomatik olarak tamamlanmış olur.

utku33

04.11.2020 15:33

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows CMD Kısayolları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.