5.00 / 1 oy

Python'da yield anahtar sözcüğü ne işe yarar?

Programlama konusunda bilgili sayılırım ama Python konusunda çok az teorik ve pratik bilgim var, internetteki hazır kaynak kodları kendi programlama bilgilerimi kullanarak anlamaya ve değiştirerek kendime uyarlamaya çalışıyorum. Syntax'ı anlaşılabilir ve kolay olduğu için şimdiye kadar pek zorlanmadığımı söyleyebilirim ama birkaç değişken türü ve anahtar sözcük konusunda yardım isteyebilirim.

def anahtar sözcüğü ile başlayan fonksyon benzeri yapıların sonunda yield anahtar sözcüğünün kullanıldığını görüyorum ama işlev olarak tam anlamıtla bir return işlevi görmüyor. python programlama dilinde yield anahtar sözcüğünün ne amaçla ve nasıl kullanıldığını kısaca izah edebilecek bir yazar arkadaş sorumu yanıtlayabilirse çok memnun olurum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Python ile birlikte kullanılabilecek database tavsiyesi

bkz: Linux Terminal'de Python Kodu Yazmak ve Çalıştırmak

bkz: Python ile Pisagor Teoremi kullanarak Hipotenüs hesaplamak

bkz: Python ile ikinci dereceden denklemin köklerini bulmak

bkz: Python ile Rastgele Sayı Üretmek

bkz: Python ile çift sayı tek sayı kontrolü yapan program

zirzop

02.06.2021 14:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 2 Haziran 2021 15:59
  36

  return ile yield anahtar sözcüklerinin kullanımlarını şu şekilde düşünebilirsiniz:

  return anahtar sözcüğü, fonksiyondan geri döndürülecek tek bir değer için kullanılan ve fonksiyonun da bitiş noktasını gösteren anahtar sözcüktür.

  yield anahtar sözcüğü ise, fonksiyonu çağırıldığında bir generator nesne döndürür ve kodun çalışması da sadece bu generator'un iterasyonuna bağlı olarak başlar. Burada generator oluşturma işlemi yield anahtar sözcüğü ile sağlanır.

  Not: litertürde generator olarak isimlendirilen terime tam karşılık gelen Türkçe bir ifade bilmediğim için bu şekilde ifade etmeye çalıştım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da yield anahtar sözcüğü ne işe yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.