5.00 / 1 oy

Prozac mı Cipralex mi Daha Etkili ?

Merhaba daha önce prozac'ın yan etkilerini araştırıp çoğunluğun yaşadığı yan etkileri burada yazmıştım. Bugün bir arkadaşın doktoru antideprasan ilacı kullanmaya karar vermesi durumunda ilk önce daha az yan etkisi olan ve vücuttan daha hızlı atılan, ayrıca daha hafif depresyon geçirenler için daha uygun olan ilaç olarak cipralex'i önermiş. Zaten aklım karışıkken, antidepresan kullanıp kullanmamakta kararsızken bir de ikinci bir seçenek çıkması hepten aklımı karıştırdı. Gerçi yine doktorun uygun gördüğü ilacı kullanmam gerekecek fakat en azından doktora bu durumu anlattığımda bir sen bilirsin derse, ikisi de aynı sonuç için depresif ruh halinden kurtulman için verdiğim ilaç derse neye karar vermem gerektiği konusunda önceden fikir edinmek için tüm bu çabam. 

Sadece içerdiği etken madde değişik olan fakat seratonin hormonunu yani bildiğimiz mutluluk hormonunu etkinleştirmek görevini üstlenen bu ilaçlardan prozac'ın daha fazla duygu durum bozukluğuna iyi gelmesi daha ağır bir ilaç olduğunu düşünmeme sebep oluyor. Belki önce cipralex ile başlamak iyileşme görülmezse prozac'a geçmek daha mantıklı olabilir. Bir de prozac nedense "requiem for a dream" filmini aklıma getiriyor hep, o yüzden de fazlaca tırsıyorum bu ilaçtan. 

Bir de eğer hem prozac'ı hem de cipralex'i denemiş birileri varsa hangisinin bağımlılık etkisi daha fazla yazabilirler mi? O kadar çok korkuyorum ki bir şeylere bağımlı kalmaktan, muhtaç olmaktan. Sanırım en önemli yan etkilerden biri bu olur benim için, yoksunluk hissi...

fatihtansel

25.11.2020 00:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 10 Ocak 2022 15:41
    0

    bu tür soruları mutlaka hekiminize sormalı ve bir uzmana danışmadan karar vermemelisiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Prozac mı Cipralex mi Daha Etkili ?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.