5.00 / 1 oy

Programlama dillerinde hata ayıklama (debugging) nasıl yapılır?

Programlama dilleri, her birisi ile hazırladığımız yazılımlarda hata olabilmesi noktasında ortaktırlar ve her bir programlama dili ile yazılan yazılımlarda çeşitli hatalar ortaya çıkabilir. Bu hatalar yazılımcının öngöremediği runtime hatalarından kaynaklanabilir, ya da veritabanı sunucusundan veri alınamaması gibi harici durumlardan da kaynaklanabilir. Çoğu durumda, hatanın nereden kaynaklandığını tahmin edebilmek geliştirici açısından mümkün olsa da, programlama dillerinin ve geliştirme ortamlarının (IDE), hataları tespit etme sürecini kolaylaştırmak için bir hata ayıklama (debugging) prosedürü vardır.

Hata ayıklama işlemlerinin en temel olanı breakpoint eklemektir. Örneğin bir dizi içerisindeki elemanları yazdırmak için hazırladığımız bir programda neden olduğunu çözemediğimiz bir hata aldığımızı varsayalım. Hata aldığımız kod satırına Visual Studio ya da Visual Studio Code gibi bir IDE ile F9 tuşuna basarak (ya da kod satırının sol tarafına mouse ile basarak) breakpoint ekleyebiliriz.

F5 tuşuna bastığınızda hata ayıklama (debugging) başlayacaktır ve breakpoint koyduğumuz satır farklı renkte işaretlenerek program akışı bu noktada duracaktır.

visual studio code debug

hata ayıklama

Debug modundayken kodlarınızı satır satır ilerletebilir ve her bir adımda neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

debug viual studio

Örneğin bir döngünün son dönüşünde gerçekleşen bir hatayı adım adım ilerletilen ve System.ArgumentOutOfRangeException hatasından kaynaklanan bir debug sürecini aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

hata ayıklama c sharp

 

Önceki benzer içerikli yazılarımdan bazıları için;

bkz: C# ile iki tarih arasında rastgele tarih üretmek

bkz: C# ile dizideki en büyük ve en büyük sayıyı bulmak

bkz: Visual Studio Code'da foreach döngüsü kısayolu

bkz: C# List içinde arama yapmak

bkz: Visual Studio Code ile çalışan programı durdurmak

bkz: C# ArrayList Kullanımı ve Örnekleri

mbologlu

24.04.2021 06:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Eylül 2021 09:56
    0

    yazılımcı olmasam da artık yazılım geliştirme ortamlarının gerektiğinde tüm hataları tespit edebilme ve kendi kendine düzeltebilme yeterlilikleri olduğunu tahmin ediyorum, ama bu şekilde bir işlevi yayına alırlarsa bu sefer yazılımcıların işlevi azalacağı için yazılım geliştiren kişiler mümkün olduğunca kontrol sahibi olarak tutmaya devam ediliyor. yazılımcı olmak son yıllarda harika pazarlanan bir meslek ve bunun için yazılımcılara artık gerek olmadığı bir nokta gelse bile bunu yazılımcılara fark ettirmemek gerekiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Programlama dillerinde hata ayıklama (debugging) nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.