5.00 / 1 oy

Power Nap (Güç uykusu) nedir ve nasıl yapılır?

Power nap, gün içerisinde 15 dakikalık güç veren uykulara verilen isim. Ama 15 dakikalık kestirmeyi saatlerce uyumaya dönüştürmeden power nap olarak bırakabilmek gerekiyor. Yurt dışında yöneticiler ve öğrenciler tarafından da uygulanan bir yöntem ve tam olarak uykuya dalmadan 15-20 dakikalık bir dinlenme süreci ile kişiye 2-3 saat kadar dinç kalma enerjisi verebiliyor. Bir nevi hızlı şarj gibi yani :)

Öğrenme, yaratıcılık ya da uygulama konularında aşırı uykusuz ya da yorgun olunduğunda verim alınamadığı malum. Ama her uyku da her saatte aynı etkiyi yapmayabiliyor. Bazen aşırı yotgun bir halde 15 dakikalık bir dinlenme inanılmaz enerji verebiliyorken bazen de daha da fazla yorgunluj çökmesine yol açabiliyor. Bu farklılığın neden olduğunu anlayabilmek için uykunun aşamalarını anlamak gerekiyor.

Uykunun aşamalarını 1'den 4'e kadar derecelendirdikten sonra bir de arkasından REM uykusunun geldiğini bilmemiz gerek. Birinci evrede uyuyor ile uyanık olma arasında bir yerlerde, dış dünyada olanların da farkında olduğumuz, sesleri duyup anlamlandırabildiğimiz evredir. İkinci derecede nefes alış verişimiz ve nabzımız kontrolümüzden çıkar ve daha derin bir uyku hali ile birlikte hızı düşer.  Üçüncü ve dördüncü evreler de derin uyku aşamalarıdır. Uyuduktan ortalama 90 dakika sonra devreye giren en derin uyku haline ise REM adı verilmektedir. İşte kaliteli ya da kalitesiz bir uykuyu birbirinden ayıran unsur da hangi evredeyken uyandığınız oluyor. Power nap uykuları 1. ya da 2. evrelerde gerçekleşen dinlenmelerdir. Eğer bir power nap 3. ya da 4. evreye ulaşırsa, bu sefer dinlenmekten çok sarhoş olma etkisi yaratacak ve olan enerjinizi de sizden çalacaktır. Yavaşlamış olan beyniniz ve vücut değerleriniz bir anda tekrar uyanık olma seviyesinde hızlanmaya çalışacak ve bu da sizde büsbütün bir yorgunluk haline yol açacaktır. Bu yüzden kısa bir uyku dinlenmesi yapmayı düşündüğünüzde kaç dakikalık uyku uyuyacağınıza dikkat etmelisiniz yoksa faydasından çok zararı olur.

sauron

23.10.2019 16:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Power Nap (Güç uykusu) nedir ve nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.