5.00 / 1 oy

Sinirlendiğinizde kendinizi nasıl sakinleştiriyorsunuz?

Okul, iş, ev, trafik, ödemeler ve insanlar derken maalesef insan sürekli sinirlenecek bir şeyler buluyor. Sinirli olma halindne nefret eden birisiyim çünkü sinirlenmek çok kolay bir şey ve 2 saniyede hemen sinirlenebiliyorsunuz ama sinirin geçmesi günler saatler sürebiliyor ve insan sinirliyken de hiçbir şey okuyamıyor, izleyemiyor, yapamıyor. Peki sinirlenme durumunda kendinizi sakinleştirmeyi başarabildiğiniz bir yöntem var mı?

pisicik

07.08.2019 12:27

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 8 Ağustos 2019 13:05
  51

  4-8-16 tekniğini kullanabilirsiniz. Bilimsel olarak işe yarayan bir yöntem. Şu şekilde çalışıyor:

  - Diyafram nefesi ile 4 saniyede nefes alın

  - Nefesinizi 8 saniye diyaframınızda tutun

  - Nefesinizi 16 saniyede verin

  Bu işlemi 5-6 kez tekrarladığınızda sakinleştiğinizi ve dinginleştiğinizi fark edeceksiniz.

 • 8 Ağustos 2019 14:01
  51

  insan sahip olduklarını pek az fark eder, ya elinden kaçanlar için üzülmekle kendini çürütür ya da hayal edip de elde edemedikleri ile. oysa her insanda da bir diğer insanın öykündüğü maddi ya da maddi olmayan şeyler vardır. İstemenin sonu yok ama eldekiyle mutlu olabilmek her aşamada mümkün. Villası olan saunası olana özenir, kombili evde oturan merkezi evde oturana, sokakta kalan sıcacık evde oturana, spor arabası olan helikopteri olana, bisiklete binen arabaya binene, bedensel engeli olan da yürüyene özenir ama kimse de elindeki ile mutlu olmayı bilmez. Bunu kimseye kızmak için yazmıyorum, hepimizin doğası bu, bir sonraki filmi beklerken izlediğimiz filmden keyif alamıyoruz.

  Aslında mutluluğun sırrı çoğunlukla mutsuzluktan geçiyor çünkü mutsuzluk mutluluktan daha kuvvetli bir duygu, insan kendini mutsuz edecek en ufak bir şey bulduğunda o küçük mutsuzluk bütün mutluluklara baskın geliyor ve netice olarak kişiyi mutsuz hale getiriyor. Ben kendi açımdan her mutsuz hissettiğimde mutluluğun resmine bakar ve kendimi tekrar hayatın anlamını bulmuş gibi hissederim. Size de tavsiye ederim.

  mutluluğun resmi

 • 15 Ağustos 2019 22:20
  0

  Kısa ve net olarak; etrafımdaki kişileri üzmemek adına sinirli olduğum zamanlarda yalnız kalmayı tercih ediyorum. Ses tonumu, mimiklerimi kontrol edemediğim için "miş gibi" de davranamıyorum. Bu sebeple sakinleşene kadar gözlerimi kapatım kabuğuma çekilmeye çalışıyorum. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sinirlendiğinizde kendinizi nasıl sakinleştiriyorsunuz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.