5.00 / 1 oy

Plastik ürünlerin altındaki numaralar ne anlama geliyor?

Plastik ürünleri hayatımızın birçok alanında kullanıyoruz. Bunlardan bazıları insan sağlığı için oldukça zararlıyken bazıları ise geri dönüştürülebilir olmadıkları için doğa için ve dolaylı olarak da yine insan sağlığı için zararlıdır. Plastiklerin geri dönüştürülebilir olup olmaması ve tekrar kullanılıp kullanılamayacağının anlaşılması adına farklı numara kodlarına ayrılmıştır. Bu ayrım yedi kod olarak belirlenerek plastik ürünün altına ya da üstüne mühürlenmiş böylece kullanan kişilerin bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. 

Plastik ürünlerin kodları, anlamları ve kullanım alanları

1 Numara: (Geri dönüştürülebilir). Polietilen Tereftalat (PETE). En çok kullanılan plastik üründür. Tek kullanımlıktır. Su şişeleri ve bazı ambalajlar bir numaralı plastik kodu içinde yer alır. Bakteri üremesi kolay olduğu için tekrar insan sağlığı için tehlikelidir. PETE geri dönüştürülebilir bir plastik türüdür.

2 Numara: (Geri dönüştürülebilir). Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE). Bu plastik türü diğer türlere göre çok dayanıklı olduğu için güneş ışığı, ısınma ya da aşırı soğuk don olaylarına maruz kalsa bile bozulma ve aşınma yaşanması zor olan sert plastik türüdür. Bu nedenle çoğu dışarı ürünü HDPE plastik cinsinden yapılır. Bunun dışında plastik içecek şişeleri, yağ şişeleri, deterjan kutuları ve oyuncak da HDPE cinsi plastiktir. İçecekler için kullanılan plastik türü olması sebebiyle diğer plastik türlerine göre daha güvenlidir ve geri dönüştürülebilir.  

3 Numara: (Geri dönüştürülebilir). Polivinil Klorür (PVC). Bu plastik türü de ateşe ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sepeble dış cephelerde daha çok kullanılır. Bunun haricinde yemek kaplarında çocuk oyuncaklarında da PVC plastik görülebilmektedir. PVC geri dönüştürülebilir olsa da bazı kesimler tarafından geri dönüştürülmesinde sakınca olduğu düşünülmektedir. 

4 Numara: Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE). Diğer plastik türlerinden daha az zararlı madde barındırdığından gıda maddelerini saklamak için kullanılan kapların üretiminde kullanım için uygundur. LDPE plastikten üretilen kaplar tekrar tekrar kullanılabilir fakat genellikle geri dönüştürülmemektedir.

5 Numara: (Geri dönüştürülemez). Polipropilen (PP). Bu plastik türünün erime noktası yüksek olması sebebiyle mikrodalga fırında kullanılabilir ya da Yüksek erime noktası sayesinde bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalgada kullanılabilir. 

6 Numara: (Geri dönüştürülemez). Polistiren (PS). Bu plastik türü hafiftir, ucuzdur ve şekil verebilmek çok kolay olduğu için çok fazla alanda kullanım yeri bulmuştur kendine. İnsan sağlığı için zararlıdır, kansorejn madde içerdiği için tek kullanımlıktır ve ısıtılmaması gerekmektedir. Çok çabuk parçalandığı için doğaya karışımı da hızlıdır fakat bu parçalanma deniz canlıları ve karada yaşayan canlıların plastiği yemelerine sebebiyet vermektedir.

7 Numara: (Geri dönüştürülemez). Bisphenol A (BPA). Polikarbonatın cam gibi parlak ve oldukça sert olmasını sağlamaktadır. Yemek kapları gibi bir çok üründe bulunur. Sağlık için tehlikelidir. 

Kullandığınız plastik ürünlerin alt kısmında ya da üzerinde 1, 2 ya da 4 numaralı kodları görüyorsanız geri dönüştürülebilir olarak düşünerek geri dönüşüm kutuları içine bırakabilirsiniz. Bu plastikler BPA içermez. Fakat PLA kodu görüyorsanız bu plastik ürünleri geri dönüşüm kutularına bırakmamalısınız. 

 

ozdines

04.01.2021 20:55

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Plastik ürünlerin altındaki numaralar ne anlama geliyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.