5.00 / 1 oy

Plastik Mutfak Ürünleri Sağlıklı mı?

Joom adındaki çinli alışveriş uygulamasından (bkz: Joom'dan Alışveriş Yapanların Deneyimleri ve Şikayetler) çok ucuza plastik mutfak ürünleri buldum. örneğin 20 tl gibi fiyatlara sebze dilimleyici, süzgeç, öğütücü, pancace maker gibi çok güzel ürünler var. ama bu fiyatlara satılıyor olmalarının sebebi de maalesef plastik olmaları.

Mutfağımda kullandığım ürünlere merak edip baktım plastik bir şey kullanıyor muyum diye. örneğin tavalar çizilmesin diye kullandığımız silikon kaşıklar, meyve sıkacakları vb gibi ürünler de plastikten üretilmiş. Peki mutfakta kullanılabilir olarak güvenerek kullanabileceğimiz bir plastik çeşiti var mıdr yoksa tüm plastikler için kullanılabilir/kullanılamaz diyerek genelleme yapabilir miyiz? Bahsettiğim ürünleri benden önce satın alan belki binlerce kişi var ama sürü psikolojisinin gazına gelerek onlar aldıysa bana da bir şey olmaz demek istemiyorum çünkü bu tür hammaddelerin kanserojen etkileri uzun yıllar sonucu kendini gösteriyor ama hangi ürüne güvenip hangi ürüne güvenemeyeceğimizi nasıl anlayacağız? Keşke plastik mutfak ürünlerinde bir sağlık örgütünün sağlıklıdır kullanılabilir gibi bir etiket ekleme ya da sertifika verme durumu olsaydı.

nevos

27.01.2021 08:52

Bu soru 7 kez yanıtlandı.

 • 27 Ocak 2021 09:50
  22

  konu hakkında bilimsel bir dayanağım yok ya da uzamanlık alanım değil ama genel olarak plastik ürünlerin petrol artıklarından üretildiği genellemesi ile ben mümkün olduğunca mutfağıma sokmamaya çalışıyorum. ama bahsettiğiniz ürünlere de e-ticaret sitelerinde çok denk geldiğim için biliyorum. insan o fiyatlara o ürünleri görünce almamak için kendini zor tutuyor. bana sorarsanız eğer durumunuz müsaitse plastik olmayan (cam olabilir mesela) versiyonlarını biraz daha fazla para vererek satın almaya çalışın

 • 27 Ocak 2021 14:37
  21

  3d printer ile bir üründen binlercesini üretemezsiniz, denerseniz maliyetleriniz çok yüksek olur ve batarsınız. Özellikle çinli firmalar çok uzun süredir plastik ürün üretimi konusunda dünyanın önde gelen teknolojilerine sahipler ve bildiğim kadarıyla bu kadar çok sayıda plastik ürün üretimi yapabilmek için de tek mantıklı üretim teknolojisi plastik enjeksiyondur. Enjekte edilen plastikler de mutfak ürünü olabilmesi için uygun pastik hammaddelerinden seçiliyor diye biliyorum. ama plastiğin genel olarak sağlıksız olduğu genellemesini haksız çıkartmaz bu da. özellikle aşırı sıcağa maruz kalması gibi durumlarda plastiğin vereceği reaksiyon ve belki eriyerek tavaya vb. bırakacağı maddeler haliyle yararlı olmayacaktır. 

 • 27 Ocak 2021 11:30
  5

  3d yazıcılar sayesinde farklı tür plastikler olduğunu biraz öğrendim ben. örneğin pla ve abs gibi çok sık kullanılan iki filament (plastik hammaddesi) türü ile de benzer ürünleri hazırlamak mümkün ama bildiğim kadarıyla örneğin abs çok zararlı ve zehirli bir hammadde iken pla biraz daha masum kalıyor. bahsettiğiniz plastik ürünlerin nasıl türden plastik hammaddeleri ile üretikdiklerini bilmiyorum ama bence de mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmakta fayda var.

 • 6 Şubat 2022 09:49
  4

  internette satılan bazı plastik mutfak malzemeleri ev işi 3 boyutlu yazıcılarla üretiliyor ve abs gibi sağlıklı olmayan filament hammaddeleri kullanılarak hazırlanıyorlar. mümkünse gıdaların değeceği hiç bir mutfak ürününde plastik kullanmamaya özen gösterin

 • 28 Ocak 2021 07:16
  0

  Hangi plastik ürünleri tereddüt etmeden yemeklerinizi ya da içeceklerinizi saklamak için kullanabileceğiniz plastik ürünler hakkında Plastik ürünlerin altındaki numaralar ne anlama geliyor?  yazımı okuyabilirsiniz. 

 • 14 Haziran 2022 11:37
  0

  tupperware gibi pahalı ürünler de plastik değil mi peki?

 • 6 Şubat 2022 07:46
  0

  elbette bir cam kadar sağlıklı olmaları mümkün değil ama plastik olanların bile fiyatları artık öyle seviyelere geldi ki cam ya da döküm demir gibi malzemelerden üretilenlere bakamaz olduk

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Plastik Mutfak Ürünleri Sağlıklı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.