5.00 / 1 oy

Kabarmış Duvar Boyası Nasıl Kazınır?

Duvarınızda eski ve kabarmış boyanızın yerine yeni bir duvar boyası ya da duvar kağıdı uygulaması yapacaksanız, öncelikle duvarınızdaki eski duvar kağıdını iyice temizlemeniz gerekiyor. Kendi evimde kendi eski kabarmış duvar boyamı temizlemiş ve bu süreçte farklı el aletleri denemiş birsi olarak benim kadar çok zaman kaybetmemeniz için tavsiyeler vermek için bu soruyu açıyorum.

Kabarmış duvar kağıtlarının neden kabardığını anlamak önemli, eğer küf ya da rutubet varsa işiniz daha zor çünkü. Ancak bazen eski boyanız kalitesiz ya da astarsız uygulandığı için de bende olduğu gibi kabarmalar olabiliyor ve para verip de boyacı tutuğumda başıma bunlar geliyorsa kendim yaparım en iyi malzemeyi kullanırım dedim. Boyanın kabaran noktalarından çekince zaten bir kısmı tek parça olarak elinize geliyor ama duvarın her yeri aynı olmuyor, bazı yerler de inatla kazımanıza rağmen çıkmayabiliyor. Önce bu çıkmayan yerler için spatula gibi aletler kullanmayı denedim ama ucu ince ve keskin olmayan el aletleri sadece duvara zarar veriyor o kadar.

Eski duvar boyalarını kazımak için üretilmiş bir el aleti varmış meğerse, adı da raspa. Spatulaya benziyor ama ucu sivri olduğu için boyanın üzerinde sürttüğünüzde eski boyayı kazıyıp atıyor. Bir de elektrikli raspalar var, farklı uçlar takılabiliyor ve hem kesme, hem de zımparalama işlerinde kullanılabiliyor.

Ben zamandan kazanmak için hem el ve duvar raspası, hem de elektrikli raspa siparişi verdim. Sonuç olarak tüm duvarı tertemiz temizledim ve halen boyacı maliyetinden çok daha ucuza çıktım, üstelik bir kez daha yapmam gerekirse bu sefer ekipmanı da dizmiş oldum. Boyacıya gerek yok demiyorum elbette ama benim gibi kötü ustalara denk geldiği için illallah etmiş birisi iseniz ve bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız korkacak hiçbir şey yok.

uguloglu

05.08.2020 14:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Aralık 2021 21:01
    2

    evde raspa olmaması çok doğal bir durum, onun yerine bir maket bıçağı ile de hafif kabaran yerlerden dalış yapmak suretiyle tüm boya katmanını hızlıca soyabilirsiniz. ama yüzey alanı ne kadar geniş olursa bu kazıma işlemi de doğal olarak o kadar hızlı olmuş olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kabarmış Duvar Boyası Nasıl Kazınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.