5.00 / 1 oy

Özlenilen eski bilgisayar oyunları

80'lerde Commodore 64 ile oyun oynamış olanlar Amiga 500'e burun kıvırırlardı. Amiga fanları ise atari salonlarındaki arcade makinelerinin oyunlarının amiga oyunlarından daha öte olmadığını söylerlerdi. Bu süreç daha sonra ilk PC oyunlarının gelmesi, sonra ekran kartı ve CD-ROM teknolojilerinin gelişmesi ile daha da gelişmiş PC oyunlarının gelmesi ile devam etti. Ara ara Sega, Nintendo ya da Atari cephelerinden de dönemsel ataklar geldiyse de hiç birisi Sony'nin ilk Playstation cihazı kadar başarılı olamadı. Derken zamanında fifa 98 oynayıp da grafiklerine hayran kalanlar bugün Fifa 2K19'a baktıkça gözlerini ovuşturuyorlar haklı olarak.

Ben şahsen özellikle strateji ve adventure cephelerinde eski PC oyunlarını özleyenler arasındayım. Örneğin strateji oyunları olarak:

- Starcraft

- Age of Empires

- Dungeon Keeper 2

- Populous

gibi oyunlardan aldığım keyfi bugün hiçbir grafiksel inanılmazlıklara sahip oyun bana veremiyor. Adventure cephesinde ise:

- Grim Fandango

- Day of Tentacle

- Full Throttle

- Broken Sword

gibi oyunların mizah ve bulmaca çeşitlemelerinin zenginliğini bugünkü milyon dolarlık adventure oyunlarından bulamıyorum.

gumanji

09.05.2019 14:06

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 20 Haziran 2019 14:06
  23

  Ah nerede o eski strateji oyunları :(

  StarCraft (1998)

  Company of Heroes (2006)

  Warcraft III: Reign of Chaos (2002)

  Warhammer 40,000: Dawn of War (2004)

  Rome: Total War (2004)

  Rise of Nations (2003)

  Age of Empires (1997)

  Age of Empires II: The Age of Kings (1999)

  Civilization IV (2005)

  Medieval II: Total War (2006)

  Sid Meier's Alpha Centauri (1999)

  Command & Conquer: Red Alert (1996)

  Command & Conquer: Red Alert 2 (2000)

  Command & Conquer: Generals (2003)

  Command & Conquer: Red Alert 3 (2008)

 • 16 Mayıs 2019 06:26
  22

  Half Life'ı o dönemin teknolojileri ile ilk kez kurup oynamanın heyecanını tekrar yaşamak isterdim. Hatırlayanlar olacaktır, o dönem Half life, oyun motoru, oynanışı ve senaryosu ile PC oyunları açısından bir devrimdi. Dönemin en tanınır First Person Shooter oyunları olan Quake 2 ile Unreal arasındaki mücadele sürerken sessiz sedasız bir anda çıkıverip o zamana kadar çıkmış en iyi FPS oyunu olarak kabul edilmişti. Valve firmasını da bugünlere kadar taşıyan oyundur muhtemelen.

  Dr. Gordon Freeman'ı henüz tanımadan metrodan inip çalışma arkadaşlarımıza günaydın derken bir anda olayların cereyan etmesi ve daha biz ne olup bittiğini anlamadan bir levye ile canımızı kurtarmaya çalışırken işlerin aslında bizim tahmin edebileceğimizin çok daha ötesinde sıkıntılara sahip olduğunu anlamamız ve bu süreç boyunca o gerginliği yaşamamız harika bir oyuncu tecrübesiydi. Yanıp sönen ışıklar ve her an bir yerdeb uçarak gelebilen yaratıklar oyunun gerginlik seviyesini hep zirvede tutmayı başarabiliyordu ve oyun da size geçen süre içerisinde gittikçe zorlaşan düşmanlar ve bulmacakar verirken buna karşılık daha güçlü silahlar sunuyor ama hesaplı kullanmanız gerekliliği konusunda da limitte tutuyordu.

  Teknolojilerin gelişmesi artık şaşıramamamız sonucuna yol açtı. O zamanlar her yıl bir oyun çıkıp dev bir atlama taşı görevi görürdü ve "vaov" dedirtirdi. Şimdi ise artık neredeyse tüm oyunlar ve oyun motorları çok üst seviyelerde olduğu için şaşıramaz da olduk, tek fark oyayış biçimleri ve senaryo oldu oyunlar arasında.

 • 13 Mayıs 2019 12:55
  21

  Adventure:

  - Grim Fandango

  - Resident Evil 2

  - Riven

  - The Longest Journey

   

  FRP/RPG:

  - Baldur's Gate

  - Diablo 1, Diablo 2

   

  Strateji:

  - Heroes of Might and Magic 3

  - Sid Meier's Alpha Centauri

  - Fallout 2

  - Age of Empires

   

  FPS:

  - Deus Ex

  - System Shock 2

 • 16 Mayıs 2019 20:59
  14

  Eskiden "iki kişi bilgisayara karşı" dediğimiz bir oyun kültürü vardı, iki kişilik uyduruk zıplamalı bir platform oyunu da olsa evdeki bilgisayarda da dışarıdaki atari salonunda da bu bir ekip çalışması olarak inanılmaz zevkliydi, bir kişi bölüm sonu canavarının zaafını bulmaya çalışırken diğer kişi ise etraftaki dikkat dağıtıcı düşmanları öldürürdü, birlikte elde edilen başarının keyfi ise paha biçilemezdi.

  Şimdi aynı model oyunlara artık co-op adı veriliyor, çoğunlukla da multiplayer olarak oynanabiliyorlar. Ben nedense eski basit oyunların verdiği birlikte oynama zevkini yeni oyunlardan bir türlü alamadım. İki kişi bir playstation başında pes ya da fifa oynamak mesela aşağı yukarı benzer bir oyun keyfine sahip ama çocukluğun verdiği de bir heves ve heyecan varmış demek ki, artık yataktan bilgisayar oynamak istiyorum diye kalkmıyorum, arada sadece kafa dağıtmak için açılan bir makine oldu çıktı.

 • 19 Mayıs 2019 14:27
  7

  - Journey (2015)

  - Uncharted serisi

  - Grand Theft Auto serisi

  - Tomb Raider serisi

  - The Last of Us

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Özlenilen eski bilgisayar oyunları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.