5.00 / 1 oy

Otomatik kapılar cep telefonu ile açılabilir mi?

Bunu komşum yapıyor, akıllı telefonu bildiğimiz eski bir samsung note, yani telefonunda kızılötesi gibi bir özellik yok. Otomatik kapının da akıllı gibi bir özelliği yok, bildiğimiz uzaktan kumandalı kapı. Peki uzaktan kumandalı bir kapıyı cep telefonu ile nasıl açıyor olabilir?

Aykut79

24.06.2019 23:30

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 25 Haziran 2019 11:20
  32

  Arada bir cihaz olursa açılabilir. Şöyle düşünün, otomatik kapı kumandanıza her bastığınızda belirli bir frekansta Infrared (IR) ya da radyo dalgası (RFID) yayıyor, garaj kapınız da doğru frekansta gelen bilgiyi onaylayınca kapınız açılmış oluyor. Peki uzaktan kumandanız yerine farklı bir cihaz ile bu dalgayı yayamaz mısınız? Elbette yayabilirsiniz. Bu işleve yarayan hazır cihazlar da satılıyor, ya da başlangıç kitleri yardımıyla siz de evinizde böyle bir cihaz yaparak evinizin camına ya da balkonuna (otomatik garaj kapısını gören yere) sabitleyerek cep telefonunuz ile sinyal göndermesini isteyebilirsiniz. Adım adım izah etmek gerekirse:

  1. Broadlink Infrared Mini Akıllı Kumanda Merkezi gibi bir cihaz satın alın ve evinizde otomatik garaj kapınızı gören bir yere sabitleyin

  2. Otomatik garaj kapınızın uzaktan kumandasının tuşlarına basarak yaydıkları Infrared sinyallerini Broadlink ürüne kaydedin.

  3. Broadlink cep telefonu uygulamasını kurun

  4. Uzaktan kaydettiğiniz bu sinyali cep telefonu uygulamanız ile tetikleyebilir ve dolayısıyla da cep telefonunuz ile otomatik kapıları açarak komşularınızı merak ettirebilirsiniz :)

  Benzer cihazlar da piyasada mevcut, ben arama yaptığımda ilk denk geldiğim cihazı yazdım. Fiyatları ortalama 400 TL - 500 TL aralığında. Faydaları ise farklı bir ülkedeyken bile kurduğunuz cihazlara sinyal gönderebilmeniz. Örneği yazlıkta tatil yaparken evinize gelen misafire cep telefonunuz yardımıyla kapıyı açabilirsiniz. Benzer şekilde Infrared ile çalışan tüm kumandalarınızın (perde, klima, televizyon vb) düğmelerini cihazınıza tanıtarak yine uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin klimanız otomatik saatlerde açılma ya da kapanma gibi bir özelliğe sahip değilse iş yerinizden çıkarken cep telefonunuz ile evinizde bu kumandaya basılmış gibi sinyal yayarak klimanızı açabilirsiniz. Elbette tüm bunlar cihazınızın bulunduğu alandan erişebileceği kumanda mesafeleri için geçerli. Fazlası için daha fazla cihaz almanız gerekiyor ancak halen tek uygulama ile farklı senaryoları uygulayabilmeniz, hatta saatlere göre senaryolar ekleyebilmeniz de mümkün. Her gün saat sabah 7'de evinizin uzaktan kumandalı perdelerini açabilir ya da sabah 8'de klimanızı kapatabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Otomatik kapılar cep telefonu ile açılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.