5.00 / 1 oy

Arduino ile Lipo Pil Kullanılabilir mi?

Lipo piller her ne kadar yanmaları ve patlamaları (aslında patlamıyorlar) ile meşhur olsalar da RC Car ve robot kollardaki kullanımları ile performanslarını ve sağlamlıklarını bence kanıtlamış bir batarya türü ve uzun süre performanslı kullanılması amacıyla hazırlanan tüm donanımlarda da düşünülmeliler. Lipo pillerin tehlikelerinin de bilinçsiz kullanımdan kaynaklandığını düşünüyorum. Aşırı besleme ya da boşaltma konularında lipo piller maalesef pek dayanıklı piller değiller ve şarj etme konusunda da özel şarj etme istasyonlarını kullanmaya özen göstermek gerekiyor.

Arduino konusunda çok acemiyim, hatta pek pratiğim olmadığını da söyleyebilirim. Aklımda bir proje geliştirdikten sonra bu projeyi geliştirmeye odaklanarak Arduino'yu da öğrenmeyi planlıyorum. Hem reitix'de hem de internette bolca okuma yaptım ve component'ler konusunda da ayrı ayrı bilgili sayılırım. Ama henüz anlayamadığım şeyler var. Mesela Arduino uyumlu olarak satılan component'leri Arduino'ya uyumlu ya da uyumsuz yapan şey nedir halen anlamadım, uygun kütüphane eklendikten sonra Arduino'ya eklenen bir component çalışmayabilir mi?

Arduino konusunda anlayamadığım bir diğer konu da enerji beslemeleri ile ilgili. 9V pil yerine lipo pil kullanmak gibi bir seçenek neden mümkün olmasın mesela (internette bu konuda uygulama bulamadım)? Eğer 9V batarya ya da adaptör ile Arduino'yu beslemek mümkünse pekala lipo pil de kullanılamaz mı?

oissende

02.06.2020 10:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino ile Lipo Pil Kullanılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.