5.00 / 1 oy

Node.JS ve JavaScript İle Dört İşlem Yapmak

JavaScript konusunda çok örnek hazırlamıştım ama tümü tarayıcılar için hazırlanan örnekler oldukları için Node.JS içerisinde de aynı Javascript kodlarının çalıştırılabileceğinden bahsetmemiştim. Node.JS ile Değişken Tanımlamak ve Değer Atamak yazısındaki gibi üç adet değişken tanımlayarak javascript dosyasının içine kaydedelim (Node.JS Kodlarını JS Dosyasına Yazarak CMD ile Çalıştırmak) ve Node.JS ile Javascript kodlarını Windows içerisinnde çalıştırarak CMD ekranında sonucunu görüntüleyelim.

JavaScript Kodları

var a = 5;
var b =11;
var c= 2;

var hesap= (a + b) * c;
console.log(hesap);

CMD Ekranında Node.JS ile Javascript kodlarını çalıştırmak için:

CMD Kodları:

C:\NodeJS Dosyalar\dortislem>node uygulama.js
32

cmd node sum

Matematiksel işlemlerde operatör önceliği olduğu için toplam işlemini parantez içerisine alarak yazdık. Almasaydık ne olurdu sorusunun yanıtını doğrudan CMD içerisinde javascript kodları yazarak inceleyelim.

cmd javascript

Kodlardan ve sonuçtan da görebileceğimiz gibi işlem önceliği açısından üstün olan çarpım işlemi önce yapıldığı için sonuç 27 olarak değişmiş oldu.

utku33

15.08.2020 04:50

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Node.JS ve JavaScript İle Dört İşlem Yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.