5.00 / 1 oy

Node.JS Nedir?

Node.JS, özünde tarayıcılar üzerinde client taraflı geliştirmeler yapabilmemiz amacıyla geliştirilmiş olan JavaScript ile sunucu tarafında (server-side) kod yazabilmemizi mümkün kılan bir teknolojidir. JavaScript ile ilgili olarak çok sayıda yazı hazırlayarak paylaşmıştım, bu yazılar içerisinde en sık karşılaşılan sorulardan birisi de JavaScript ile Java'nın birbirine karıştırılması idi. Her ne kadar syntax'ları birbirlerine çok benzese de Java ile JavaScript arasında başka herhangi bir ortak yan bulunmamaktador. Bununla ilgili de şöyle bir yazı hazırlamıştım: Java ile JavaScript arasındaki fark nedir?

Node.JS kullanabilmek için JavaScript biliyor olmak gereklidir çünkü amaç zaten JavaScript ile sunucu tarafında geliştirme yapabilmektir. JavaScript ama ne kadar JavaScript derseniz de JavaScript'i aşağıdaki gibi alt maddelere böldüğümüzde aslında burada JavaScript'ten kastımız ECMAScript'tir.

- ECMAScript

- DOM (Document Object Model)

- BOM (Browser Object Model)

Node.JS ile MVC (Model-View-Controller) gibi yapılar kurmak mümkün olacağı gibi aynı zamanda asenkron programlama konusunda da JavaScript'in sunduğu faydalar öğrenilmelidir. Java ve JavaScript ile çok sayıda yazı hazırladıktan sonra bir süre uzak kalmıştım. Şimdi de zaman ayırabildiğim kadar Node.JS ile ilgili bir eğitim dizisi hazırlamak niyetindeyim. Umarım faydalı ve verimli olur. Gecenin ilerleyen saatlerinde npm (Node Package Manager) kurulumu yazısında görüşürüz.

Edit: Node.JS Nasıl Kurulur?

utku33

10.08.2020 01:10

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Node.JS Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.