5.00 / 1 oy

Node.JS Kodlarını JS Dosyasına Yazarak CMD ile Çalıştırmak

Node.JS içerisinde kod yazacağımız örneklere başlamadan önce cmd'de satır satır kod yazmanın zor olmasından dolayı node.js'in sunduğu JS dosyasından çalışabilme imkanından nasıl faydalanabilceğimizi göstererek geceye başlayalım.

Ben tüm node.js projelerimi çalıştırabilmek için C dizini içerisine NodeJS Dosyalar adında bir klasör açtım ve cmd içerisinde C:\NodeJS Dosyalar yazarak cmd dizinimi de bu klasör olarak ayarladım. Sonrasında da ilk yazacağım projenin adını deneme olarak seçtikten sonra mkdir deneme komutu ile cmd içindeyken NodeJS Dosyalar klasörü içinde bir dosya oluşturdum. Sonra da cd komutu ile klasörün içerisine girdim.

cmd mkdir cd

windows klasör

Şimdi klasörün içerisinde Visual Studio Code ile çalışabilmek için cmd ekranında code . komutunu yazalım ve bu dizin içinde Visual Studio Code otomatik olarak açılmış olacak.

cmd vs code

VS Code içinde de uygulama.js adında bir dosya oluşturarak içerisinde aşağıdaki gibi çıktı veren basit bir kod yazalım.

vs code node.js project

Son olarak şimdi uygulama.js dosyasını cmd ekranında node.js kullanarak çalıştıracağız. Yazmamız gereken komut:

node uygulama.js

cmd console log

Tek satırlık kodlarda cmd içerisinde node.js kodları yazmak zor olmasa da daha uzun kodlar için cmd kullanmak hiç pratik değil, bu yüzden artık node.js kodlarımızı js dosyalarına yazarak bu şekilde terminal içerisinden çalıştırma kolaylığını kullanacağız.

utku33

15.08.2020 00:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Node.JS Kodlarını JS Dosyasına Yazarak CMD ile Çalıştırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.