5.00 / 1 oy

Nic.tr kapanıyor mu?

11.12.2019 tarihinde nic.tr tarafından gönderilen bir maili şimdi okuma fırsatı buldum. Bildiğimiz gibi tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesindeki nic.tr tarafından yapılmaktaydı. Ancak mailden anladığım şu ki 21 Aralık 2018 tarihinde imzalanmış olan sözleşme uyarınca artık tr uzantılı alan adlarının tahsisi nic.tr'den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'ya devredilmiş. BTK da tr uzantılı alan adlarına dair işlemleri TRABİS adını verdiği sistem üzerinden yönetecekmiş. Ancak maildeki 23 Aralık 2019 tarihinde METUnic'e aktarılması nasıl bir fayda sağlayacak orasını hiç anlayamadım. Kendi açımdan yorumlamam gerekirse Nic.tr, fiyat politikası konusunda bugüne kadar görmüş olduğum en kararlı ve istikrarlı kurumdu. com.tr uzantılı bir alan adını 1 yıllık 25 TL, 5 yıllık olduğunda ise yılı 20  TL'ye tekabül edecek şekilde 100 TL'ye alabilmek; org.tr gibi uzantıları da daha bile hesaplı fiyatlara bunca enflasyona rağmen alabiliyor olmak çok güzeldi, bakalım yeni fiyatlar nasıl olacak ve hangi hızla değişecek. Ama nic.tr'yi yıllarca eleştirdiğim konuyu da atlamadan buradan paylaşmak isterim, yıllardır bir adım gelişmeyen arayüzleri artık çağın dışında kalmıştı. Mobil uygulamayı geçtim, responsive bir arayüz bile geliştirmediler kendilerine yıllarca. Ama neyin nerede olduğunu da o kadar ezberlemiştim ki bir yandan da bu değişimsizlik hoşuma gidiyordu.

Kendi adıma nic.tr'deki tüm alan adlarımın süresini ikişer yıllığına uzatma kararı aldım, malum geçiş süreci sancılı olursa arada alan adı yenileme problemi ile karşılaşıp alan adlarımı kaybetmek istemiyorum. Bakalım bu değişim sektörde de gibi artılar ya da eksilere yol açacak.

bora34

13.12.2019 00:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nic.tr kapanıyor mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.