5.00 / 1 oy

Mors Alfabesi Öğrenmek İçin Online Kaynaklar

Mors alfabesi, hem filmlerde birbirleri ile iletişimi kesilen insanların anlaşabilmeleri için kullandıkları az bilinir ve zekice bir yol olarak aklımda kalmıştır. Google'ın mors alfabesini öğreten bir platformu olduğunu görünce hem açıp ben de mantığını öğreneyim, hem de benim gibi ilginç konulara merak duyanlar için adresini paylaşayım istedim. Sitenin adresi şu: https://morse.withgoogle.com/learn/

Google, harflerin ve karakterlerin akılda kalabilmesi için çok güzel animasyonlar ve şekiller hazırlmış. Hem telefondan, hem de bilgisayarda kurulu tarayıcınızdan (google chrome, mozilla ya da safari gibi) bu eğitim platformunu açabiliyorsunuz ve ücretsiz olarak eğitim uygulamasına katılabiliyorsunuz.

Mors alfabesi, nokta ve çizgi karakterleri ile temsil edilen kısa ve uzun olmak üzere iki farklı sinyalden oluşuyor. Her bir harfin farklı bir karakter kombinasyonu karşılığı var ve birkaç dakikada birkaç harfi öğrenmiş bile oldum. Morse alfabesini öğrenmek hiç de göründüğü kadar zor değilmiş yani. Her harfin bir grafiksel karşılığı ile hangi çizgi nokta kombinasyonuna denk geldiği de aklınıza kazınmış oluyor. Benim gibi mors alfabesinin mantığını öğrenmek isteyenler ve yeni konulara merak duyanlar için mutlaka girip denenmesi gereken bir eğitim sitesi olmuş. Oyun gibi oynarken akıp gidiyor resmen.

mehmet varol

13.09.2020 13:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Eylül 2021 01:33
    0

    düzenli olarak kullanmadıktan sonra bence geçici ve unutulacak bir heves olarak kalması çok muhtemel. mantığını öğrenip bir ömür boyu hatırlamak istiyorsanız ciddi anlamda aylarca mors alfabesi kullanarak iletişim kurma uygulamaları yapmanız lazım. yoksa unutulur gider.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mors Alfabesi Öğrenmek İçin Online Kaynaklar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.