5.00 / 1 oy

Tıktok'ta nasıl para kazanılır?

Tiktok 2016 yılında Çin'de ortaya çıkan (önce Music.ly olarak çıktı), geçtiğimiz yılda da agresif bir reklam politikası ile kendini tüm dünyaya tanıtmış ve sevenleri ile sevmeyenleri olsa da artık herkesçe bilinen bir Android ve IOS uygulaması. Ben ilk gördüğümde bunca insan neden bunları yapıyorlar, acaba bir sonraki youtube'un tiktok olacağını düşünerek yer mi kapıyorlar diye düşünmüştüm, çünkü benzer bir beğeni ve takip sistemi de kurmuşlar. Henüz youtube'daki gibi bir reklam geliri paylaşım modeli olmasa da yüksek izlenmeye ve takipçiye sahip hesapların sponsorluklar ve marka işbirlikleri ile para kazanmaya başladıkları biliniyor.

Peki tiktok'u ilginç yapan şey nedir derseniz bana sorarsanız algoritması. Çünkü istediğiniz kadar önyargılı olarak uygulamayı kurun, açtığınız andan itibaren karşınıza gelen kısa ve çoğunlukla anlamsız videoyu kapatamıyorsunuz ve algoritma size sürekli izletecek yeni bir ilginç video bulurken araya da reklamlarını sıkıştırarak kendini besliyor. Bu kadar çok izlenmeye sahip olan başka hangi sosyal medya kanalları var derseniz inanmayacaksınız ama youtube ve instagram'a aynı anda konan videolar bile yüksek takipçi sayıları olsa bile bu kadar izlenmiyor.

Bu hızlı soruyu biraz tarihe not düşmek için buraya bırakmak istedim, yıllar sonra yeni youtube'lar çıkar, youtuber olma deyimi yerini tiktoker olma sıfatına falan bırakacak olursa bakın ben demiştim diyebilmek istiyorum. Peki bu ücretsiz uygulamadan kimler ne fayda sağlayabilir derseniz, buradan diğer youtube ve instagram hesaplarınıza takipçi çekebilir ve kişisel bir marka oluşturma çabanız varsa buna destek sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak da bugünden itibaren yapacağınız içerik üretimi ile muhtemelen çok değerli olmayan ama kendini izleten videolar ile belki 2 yıl sonrasının yeni popüler sosyal video mecrasına milyonlarca takipçi ile girebilir ve yarışa 20 boy önden başlayabilirsiniz.

pempe

06.10.2019 10:30

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Ocak 2022 09:55
    0

    bu kadar çok izlenen bir platformda ufak sponsorlar bulmak da mümkündür mutlaka

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tıktok'ta nasıl para kazanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.