5.00 / 1 oy

Meslek hastalığı nedir?

Meslek hastalığı çalışan kişinin sadece çalıştığı işi yaparken yaşayabileceği sorunlardan kaynaklı olan hastalıktır. Bu hastalıklar çalışma süresi içinde de olabilir ya da seneler sonra da yaşanabilen hastalıklardır. Meslek hastalığı uluslararası bir kavram olduğu halde tüm meslekler için ortak bir tanımının olmadığı çok açık bir şekilde görülüyor ülkemizde. Kot kumlama mesleğinde silikolis hastalığı ilişkili olduğu için bu hastalık meslek hastalığı olarak kabul edilse de bazı çalışma alanlarında meslek hastalıklarının belirlenmesi oldukça güç.

Aslında bazı mesleklerde doğrudan ya da dolaylı olarak hastalıkları belirleyebilecek durumda olabilirken ya işverenin çalışanı korkutması ya çalışanın cahilliği ve işsiz kalacağı düşüncesi ya da sağlık sistemimizin düzgün işlemeyişi sebepleriyle çalışanların geçirdikleri hastalıkların meslek hastalığı mı yoksa genetik mi yoksa başka nedenlerden mi kaynaklandığının tespit edilmesi güç olabiliyor. Geçirdiğiniz hastalığın meslek hastalığı olabilmesi için:

 * Hastalıkla yaptığınız iş arasında illiyet bağı olmalı

 * Sgk’ya bağlı hastanelerde çalışan doktorlar meslek hastalığı olduğunu belgeleyecek 

 * Sgk sağlık kurulu meslek hastalığına yakalandığınızı onaylayacak

Bu şartlar altında ancak ödenek alabilirsiniz. 

 

H.Gölpınar

20.12.2020 18:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Meslek hastalığı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.