5.00 / 1 oy

Martı Scooter nedir?

Martı Scooter, yeni öğrendiğim bir ulaşım aracı (scooter) kiralama sistemi ve sadece İstanbul'da belirli bir alanda hizmete başlamışlar (zamanla farklı şehirlerde de ağlarını genişletebilirler mi bilmiyorum). Sistem nasıl çalışıyor derseniz, taksi uygulamalarında olduğu gibi harita üzerinde kendi konumunuzu ve size en yakın scooter'ları ve bu scooter'ların pil durumlarını görerek uzaktan scooter'ınızı seçiyorsunuz ve seçtiğiniz scooter'ı bulabilmeniz için scooter'ın üzerinde bir zil çalmaya başlıyor. Cihazın yanına geldiğinizde de bağlı olarak sizi bekleyen scooter'ı telefonunuzdaki uygulama ile scooter üzerindeki kare kodu okutarak çözüp (kilit kodu uygulamaya düşüyor) kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kullanmak için de bir başlangıç ücretine ek olarak bir de süre bazlı taksimetre gibi sistem çalışmaya başlıyor. Sisteme önceden kayıt oluyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi de giriyorsunuz, ödeme sistemi bu şekilde gerçekleşiyor. Peki bir yerden diğer yere gittiğinizde cihazı kime teslim edeceğim diye merak ediyorsanız, cihazı kullanabileceğiniz seçili alan içerisinde istediğiniz yere bırakabiliyorsunuz (kitleyip uygulamadan geziyi sonlandır diyorsunuz), şarjları da muhtemelen geceden geceye ekip tarafından topluca gerçekleştiriliyor olsa gerek. Güvenlik önlemi olarak da şirket, scooter'larını gps gibi donanımlarla donatarak güvenli hale getirmişler, bence mantıklı ve faydalı bir start-up olmuş. Ücretlendirmeyi de yazalım da tam olsun :)

Yolculuğa başlamak için 3 TL veriyorsunuz (taksimetre açılışı gibi). Sürüş de mesafe değil süre bazlı olarak hesaplanıyor ve her bir dakika sürüş (ister sürün ister sürmeyin) için 75 kuruş ödeme yapıyorsunuz.

Not: Yeni öğrendiğim ve paylaştığım bir uygulama için kısaca fikirlerimi yazdım, bu bir reklam ya da sponsorlu içerik değildir. Firma ile de herhangi bir bağlantım yok.

sercan2009

14.10.2019 19:31

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Ocak 2022 08:21
    3

    ilk kez elektrikli scooter kullanacak kişiler için keyifli bir deneyim ama neredeyse taksi parasına geliyor çok pahalı, ulaşım için pek tasarruflu olduğunu söyleyemem

  • 18 Nisan 2022 21:49
    0

    artık son derece popüler ve rakiplerinin bile ortaya çıkabildiği kadar bilinir bir sektör oldu, ama ulaşım için bence çok pahalı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Martı Scooter nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.