5.00 / 1 oy

Mac Bilgisayarlarda EXE Uzantılı Dosyaların Karşılığı Nedir?

PC'lerden çok sıkıldım ve bu sefer nasıl olsa tüm bilgisayarlar artık çok pahalı oldukları için milyonlarca insan yanılıyor olamaz diyerek Macbook Ait satın aldım. İlk kez kullanması gerçekten çok enteresan bir deneyim çünkü hiçbir şey alıştığınız gibi değil. Ne masaüstü bildiğiniz masaüstü, ne start menüsü var, ne de kısayolları aynı. Ama birkaç günlük kullanım deneyiminden sonra artık PC kadar olmasa da temel bilgisayar kullanım alışkanlıklarımı yapabilir duruma geldiğimi söyleyebilirim. PC kadar elbette henüz hakim değilim ama zamanla o da olacak.

Öncelikle ilk anlamanız gereken şey, bir Mac kullanmak demek farklı bir PC kullanmak demek değil, çünkü kullandığınız işletim sistemi Windows değil. Bu yüzden bugüne kadar onlarca yüzlerce bilgisayar kullandım ben, Mac'i de birkaç dakikada çözerim diye düşünmeyin, alışmak ve öğrenmek gerçekten zaman gerektiriyor. Program kurarken bile el alışkanlığı ile internette örneğin abc isimli programın kurulumunu ararken abc exe diye arama yapıyorum. Ama birincisi MacOS işletim sisteminde bilgisayara program (uygulama) kurmak için kullanılması önerilen platform AppStore uygulaması. Tıpkı iPhone telefonlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda da AppStore içinde uygulama arıyor ve ücretli ya da ücretsiz olmasına göre indirip kuruyorsunuz. Elbette AppStore'dan korsan yazılım kuramayacağınızı da tahmin edebiliyorsunuzdur.

AppStore'da yer almayan uygulamaları bilgisayarınıza kurabilmek için ise internetten DMG uzantılı dosyalar indirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla Windows'ta Exe uzantısı ile dosya arama işleminin karşılığı ve eşdeğeri olarak Mac bilgisayarlarda da Dmg uzantılı dosyalar kullanılıyor. Benzer bir diğer kullanım da Android işletim sistemli cihazlarda (telefon, tablet vb) APK (bkz: Android için APK Uygulaması Tavsiyesi) uzantılı dosyalar kullanmak.

Sonuç olarak Mac kullanmaya alışmak biraz daha zaman alacak ama keyifli mi derseniz kesinlikle kullandığınız cihazın donanım kalitesinin ve ergonomisinin daha kaliteli olduğunu hissediyorsunuz ama daha çok keyif veren ise kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çok daha fazla kafa yorulduğunu biliyor olmak.

rifat

25.11.2020 06:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mac Bilgisayarlarda EXE Uzantılı Dosyaların Karşılığı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.