5.00 / 1 oy

Windows açılışından istenmeyen boot seçeneğini kaldırmak

İkinci harddiskimde çok çok eskiden windows 8 vardı. sonra aldığım ssd harddiske ise temiz windows 10 kurarak yıllardır her açılışta windows 10'u elle seçmek zorunda kalıyordum, gerçi ben seçmesem de bir süre sonra default (varsayılan) işletim sistemi ssd'deki windows 10 olduğu için windows otomatik olarak windows 10'u açıyordu. Şimdi windows 8'in bir zamanlar kurulu olduğu eski harddisk bile bilgisayara takılı olmamasına rağmen windows halen açılışta bana hangi işletim sistemini başlatmak istediğimi soruyor. Özetle açılıştan artık kullanmadığım eski işletim sistemi boot seçeneğini nasıl kaldırabilirim?

ozzzyyy

05.07.2019 20:36

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 7 Temmuz 2019 20:15
    16

    1. Başlat (start) menüsünü açın ve msconfig komutunu yazarak çalıştırın

    2. İkinci sekmede boot altında sistemde görünen tüm işletim sistemleri listelenmektedir.

    Bu ekranda istediğiniz işletim sistemini varsayılan (default) olarak belirleyebilir, bilgisayarın ilk açılışında kaç saniye beklendikten sonra müdahalede bulunulmazsa bu işletim sisteminin başlamasını istediğinizi seçebilir, ya da sistemde görünen eski ya da hatalı işletim sistemlerini yine bu ekrandan kaldırabilirsiniz. Yaptığınız işlemin windows'u silmek değil, windows boot menüsünden o windows seçimini kaldırmak olduğunu unutmayın.

  • 11 Kasım 2021 14:42

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows açılışından istenmeyen boot seçeneğini kaldırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.