5.00 / 1 oy

Linux'te terminalden dosyanın içini görüntülemek (cat komutu)

Linux terminal komutlarına devam ediyoruz, şimdi de bir text dosyasının içindeki yazıları Linux terminalinden nasıl görüntüleyebileceğimize bakacağız.

Önceki yazıda terminalden (bkz: Linux'te terminalden dosya yaratmak (Touch Komutu)) içi boş bir dosya yaratmıştık, şimdi bu yazının içine arayüzden bir şeyler yazalım ve yazılarımızı da terminalden görüntüleyelim.

Edit: Boş dosyanın içine arayüz yerine terminalden yazı yazmak için bkz: Linux'te terminalden dosyanın içine yazdırmak (echo komutu)

Dosyayı çift tıklayarak açalım ve içine istediğimiz yazıları ekleyelim.

linux merhaba dünya

Yazdığımız yazıyı kaydettikten sonra şimdi terminali açarak (terminali bu dizinde açmak için aynı dizinde sağ tıklayarak açılan seçeneklerden Terminal seçeneğini seçebilir ya da terminal içinde cd ve cd .. komutları ile gezinerek bu dizine gelebilrisiniz) bu dosyanın içini görüntüleyelim.

Linux'te dosyanın içini görüntülemek için cat komutunu kullanabiliriz.

cat dosya

linux cat command

cat dosya komutunu yazıp enter tuşuna bastığımızda dosya adındaki dosyanın içindeki yazıyı da terminal içinden görüntüleyebilmiş oluyoruz.

Edit: Tüm bu işlemleri tek bir komut içinde yapabilmek için bkz: Linux nano komutu kullanımı

Öz Hakiki Bumblebee

13.01.2021 02:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te terminalden dosyanın içini görüntülemek (cat komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.