5.00 / 1 oy

Linux'te terminalden dosyanın içine yazdırmak (echo komutu)

Linux terminalinde kod yazarak dosya yarattık (bkz: Linux'te terminalden dosya yaratmak (Touch Komutu)) ve sonrasında da Linux arayüzünden yarattığımız dosyanın içine istediğimiz yazıları yazarak yazdığımız yazıları yine terminalden görüntülemeyi başardık (bkz: Linux'te terminalden dosyanın içini görüntülemek (cat komutu)). Bu yazıda da aradaki adımı terminalden nasıl yapabileceğimizi inceleyeceğiz, yani touch komutu ile dosya yarattıktan sonra içi boş olan bu dosyanın içine terminalden nasıl yazı yazdırabileceğimizi inceleyeceğiz.

Linux işletim sistemi terminalinde bir text dosyasının içine bir şeyler yazmak istediğimizde echo komutunu kullanabiliriz. Syntax olarak ise örmeğin dosya adındaki bir dosyanın içine merhaba dünya yazdırmak istiyorsak aşağıdaki şekilde yazabiliriz:

echo merhaba reitix > dosya

linux echo command

Üstteki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi Desktop dizinindeki dosya dosyasının içindeki yazı merhaba reitix olarak güncellenmiş olur ve cat komutu ile yazdırılan dosya içeriği de aynıdır.

Edit: Dosya yaratmak, içine yazı yazmak ve yazıyı çıktı almak için kullandığımız bu üç komutu tek bir komut ile yapabilmek için bkz: Linux nano komutu kullanımı

Öz Hakiki Bumblebee

13.01.2021 03:19

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te terminalden dosyanın içine yazdırmak (echo komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.