5.00 / 1 oy

Linux nslookup command not found hatası ve çözümü

Linux terminal komutlarından network kullanımı amacıyla en sık kullanılan komutlardan birisi nslookup komutudur ancak nslookup komutu bazı güncel linux dağıtımlarında command not found hatası verdiği için önce kurmak gerekiyor. ifconfig (bkz: Linux'te Terminal'den IP Bilgilerini Görüntülemek (ifconfig komutu)) komutunda olası bir command not found hatasını sudo yetkilendirmesi (bkz: Linux terminalde kullanılan sudo komutu nedir ve ne işe yarar?) ile çözmüştük ama çözemediğimiz bir durum da ilgili paketin linux dağıtımına kurulu olmamasından kaynaklanıyordu ve bu sorunu Linux ifconfig command not found hatası ve çözümü yazısında çözmüştük. Bu yazıda da problemin root user yetkilendirmesi olmadığı durumlarda nslookup komutunun neden hata verdiğini anlayarak çözeceğiz.

Önce bir deneme yapalım, herhangi bir internet sitesi için nslookup komutunu linux terminalden yazdığımızda eğer yanıt olarak nslookup: command not found hatası geliyor ise o zaman dnsutils paketini yükleyeceğiz.

nslookup facebook.com

linux nslookup command not found

dnsutils aracını kurmak için linux dağıtımlarına göre farklı kodlar yazmamız gerekebilir. Manjarı gibi Arch Linux temelli bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız pacmman ile aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

sudo pacman -S dnsutils

ya da 

pacman -Sy dnsutils

Debian Linux dağıtımları için:

apt install dnsutils

linux manjaro dnsutils

Öz Hakiki Bumblebee

16.01.2021 20:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux nslookup command not found hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.