5.00 / 1 oy

Linux'te Terminal'den IP Bilgilerini Görüntülemek (ifconfig komutu)

Linux terminali kullanımı konusunda dosya ve klasör komutlarına sabah eklediğim Linux Terminal'de dizindeki tüm dosyaları ve klasörleri tek seferde silmek yazısı ile son vermiştim, bugün de ağ (network) komutları hakkında yine bilgiler ve örnekler paylaşaağım.

En temel Linux network terminal komutu, ifconfig komutudur ancak termşnalde doğrudan bu komutu yazdığınızda command not found hatası almanız muhtemeldir. Bu hatanın sebebi ise ip bilgilerini öğrenebilmek için yeterli izinlere bu şekilde sahip olmamanızdır.

linux ifconfig command not found

Not: Windows'ta network bilgilerini öğrenmek konusunda da sitede şu yazıları buldum, bilmekte fayda var.

bkz: Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?

bkz: CMD ile Bir İnternet Sitesinin IP Adresini Öğrenmek

bkz: CMD ile IP Adresi ve Ağ Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

ifconfig komutunu uygulayabilmek için aşağıdaki gibi sudo komutu ile birlikte uyguladığımızda network bilgilerimizi terminalden görüntülememiz mümkün olmuş olur. Eğer kullanıcıya ait bir sistem parolası var ise önce sizden bu şifreyi girmeniz istenebilir.

Not: sudo ifconfig komutunu yazmanıza rağmen terminalde command not found hatası almaya devam ediyorsanız Linux ifconfig command not found hatası ve çözümü sayfasında olası sebeplerini ve çözümlerini Arch Linux (Manjaro gibi) ve Ubuntu dağıtımlar için paylaştım. Alternatif olarak ip komutunu da kullanabilirsiniz.

sudo ifconfig

linux manjaro ifconfig

Öz Hakiki Bumblebee

16.01.2021 00:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te Terminal'den IP Bilgilerini Görüntülemek (ifconfig komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.