5.00 / 1 oy

Linux ifconfig command not found hatası ve çözümü

Linux'te Terminal'den IP Bilgilerini Görüntülemek (ifconfig komutu) yazısında ifconfig komutunun kullanımı konusunda bilgi verirken kendi kullandığım manjaro sanal makinesi command not found hatası verince bu hatanın da çözümünü yine bir yazı olarak paylaşmanın doğru olacağını düşündüm ve adım adım yapılması gerekenleri paylaşıyorum.

sudo ifconfig komutunu yazmanıza rağmen command not found hatası almaya devam ediyorsanız bunun olası iki sebebi var. Birincisi ifconfig komutu bazı distro'larda artık kullanımdan kaldırıldı. İkinci olası sebep ise network paketi Linux Kernel'ine dahil olmadığı için bazı distrolarda haricen kurmak gerekebiliyor.

Eğer ifconfig kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi ip komutunu da kullanabilirsiniz.

ip addr

ya da ifconfig komutunu kullanabilmek için net-tools kurabilirsiniz. Eğer manjaro gibi Arch Linux temelli bir dağıtım kullanıyorsanız net-tools kurabilmek için pacman'i kullanabilirsiniz.

sudo pacman -Sy net-tools

Debian dağıtımlar için ise apt-get komutu ile net-tools'u kurabilirsiniz.

sudo apt-get install net-tools

pacman install net-tools

Son aşamada Y tuşuna basarak kurulumu onayladığınızda net-tools kurulumu tamamlanmış oluyor ve ifconfig komutunu da kendi dağıtımınızda kullanmanız mümkün oluyor.

Öz Hakiki Bumblebee

16.01.2021 00:35

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux ifconfig command not found hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.