5.00 / 1 oy

Linkedin'den İş Bulmak Mümkün mü?

Network'ün iş hayatındaki öneminin ekstrem seviyede olduğunu düşünüyorum, bu sebeple sadece iş insanlarının (aslında herkes) sadece iş hayatı ile ilgili bağlantılarını kurmak ve bu alanlardaki paylaşımlarını yapabilmek için LinkedIn kullanmalarını oldukça anlamlı buluyorum.

LinkedIn profilim olsa da bazı arkadaşlarım gibi çok sık paylaşımlar ya da güncellemeler yapmıyorum ve yapanların da olumlu bir izlenim oluşturduklarını düşünmüyorum. Kendini gösterme hırsı ve benmerkezcilik iş hayatında istenen özellikler değil çünkü. Ancak iş arıyorsanız ve LinkedIn hesabınızda geçmiş yıllarda kurduğunuz güzel bir network'ünüz varsa bekleyerek de iş size gelmiyor.

LinkedIn'de mevcut iş durumunuzu iş arıyor olarak güncellemek ve tekliflere açığım seçeneğini aktif hale getirmek, İK departmanlarının sizi bulmalarını kolaylaştırıyor ve kendi İK havuzlarına sizi genelde dahil ediyorlar. Spesifik alanlarda uzmanlığı olan ve firmaya konum olarak yakın olan kişilerde İK departmanlarının doğrudan iletişime geçtiklerine çok kere tanık oldum. Bu sebeple LinkedIn hesaplarınızı aktif tutmanız ve iş arama sürecine girecek olursanız yine LinkedIn'i bu amaçla aktif olarak kullanabileceğiniz bilgisini vermek istedim. Kariyer demek, sürekli olarak aynı şirkette yıllarını geçirmek demek değildir. İster çalışan olun, isterseniz de işsiz olun, farklı şirketlerdeki farklı iş imkanları size yepyeni tecrbeler ve fırsatlar sunabilir. Bu sebeple bulunduğu yeri terk edemeyenler yeni yerler keşfedemezler diye düşünüyorum ve herkese saygılarımı sunuyorum.

ayhanengin

03.09.2020 20:26

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Aralık 2021 01:44
    1

    linkedin doğrudan bir iş arama platformu değil ama recruiter olarak kullanılabilir bir çalışma hayatı network'ü olduğu için burada kendi reklamınızı yaparak iş seçeneklerinizi artırmanız daha olası

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linkedin'den İş Bulmak Mümkün mü?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.