5.00 / 1 oy

Lassie Olarak Bilinen Köpeğin Gerçek Cinsi Nedir?

90'larda ülkemizde de yayınlanan Kahraman Köpek Lassie dizisinin ardında tüm dünyada da böyle midir bilmiyorum ama bu cins köpeklerin tümü Lassie (hatta yanlış yazılarak Lessie) olarak tanınmaya ve sokakta görülüklerinde de "aa bak Lassie" gibi tanımlamalara maruz kalmışlardır. Hatta dizide çok akıllı bir köpeği canlandıran Lassie'nin hareketlerinden yola çıkarak dizideki ailesinin kullandığı "Lassie bize birşey anlatmaya çalışıyor" repliği de halen bizim kuşak tarafından saçmalayan insanlar için kullanılmaya devam etmektedir :)

O dönemlerde daha az dizi, daha az televizyon kanalı ve daha fazla iletişim olduğu için herkes aynı şeyleri izlerdi ve aynı kültürü bilirdi. Bugün sadece Netflix'teki dizileri bile izleyip bitirmeye belki ömür yetmez ama o zamanlar durum çok farklıydı. Konumuzdan uzaklaşmadan Lassie'ye dönelim..

Elbette Lassie adında bir köpek cinsi yok, bu cinsin adı collie'dir. Irk olarak İskoç çoban köpeğidir ve çok akllı hayvanlardır. İskoç yaylalarında sürülere liderlik etmek ve bir arada tutmak için kullanılırlar.

Dizinin olduğu dönemde özellikle maddi durumu iyi olan ailelerin collie cinsi (iskoç koli) köpekler edindiklerini iyi hatırlıyorum. Ama geçen zamanla birlikte dizinin popülerliği de azaldı ve collie beslediğini gördüğüm aileler de gittikçe azaldı. Bana göre en az golden kadar beslenebilir hayvanlar olmaları açısından bu soruyu hatırlatma mahiyetinde buraya eklemek istedim.

colens-85

26.09.2020 09:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Lassie Olarak Bilinen Köpeğin Gerçek Cinsi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.