5.00 / 1 oy

Gömlek Yağı Nedir?

Gömlek yağı, büyükbaş hayvanların mide çevresini saran yağdır ve omentum olarak da bilinir. Kavram yağından daha çabuk donma özelliği vardır. Gömlek yağını bizim için önemli yapan konu ise çeşitli et yemeklerinde kullanılıyor olması ve lezzetli olması. Örneğin ciğer sarmada kullanılan yağ gömlek yağıdır. Benzer şekilde Kıbrıs'ın meşhur şeftali kebabında (Şef Ali bebabı) kullanılan yağ da yine gömlek yağıdır.

Sucuk ve hazır köfte gibi et ürünlerinde de gömlek yağı sık olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda çeşitli dönerciler de yağ olarak gömlek yağını tercih etmektedirler. Ben sadece mangalda hazırladığım yemeklerde nadir olarak gömlek yağını kullanıyorum. İnternette gömlek yağının faydalarını konu alan yazılar bulmanız mümkün ama et sever birisi olarak ben mümkün olduğunca hayvansal yağlar konusunda ölçülü tüketim yapmaya çalışıyorum, çünkü lezzetli olsalar da kalori değerleri açısından kontrolü kaçırmamak gerekiyor.

bkz: Kavram Yağı Nedir?

bkz: Uykuluk, Fındık, Badem ve Boğazlık Nedir? Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Kavram yağı Gömlek yağı Kuyruk yağı nedir faydaları zararları nelerdir?

Edit: İlerleyen saatlerde gelen yazılar:

bkz: Kuyruk Yağı Nedir?

bkz: Çöz Yağı Nedir?

volkanoxfb

31.01.2021 19:26

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 10 Mart 2022 07:04
    0

    yağın kalitesi ya da sağlıklı/sağlıksız olması ile donma süresinin ne kadar kısa ya da uzun olması arasında doğrudan bir ilişki var sanırım, bir yağ ne kadar hızlı donuyorsa o kadar sağlıksızdır diyebilir miyiz?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gömlek Yağı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.