5.00 / 1 oy

Kestanenin faydaları nelerdir?

Hazır kış ayları gelmişken ve kestane mevsimi açılmışken bu besin deposundan biraz bahsetmek ve sevmeyen herkese en azından kestaneyi farklı şekillerde sevdirmeye çalışmak amacım. Eskiden olsa hadi sobaları hazırlayın kestanelerin üstünü çizin ki patlamasın derdim lakin artık sobalı ev bulmak zor olduğundan fırınınızı ayarlayın ya da çelik tava da olur döküm tava da olur kestane pişirebilirsiniz. Teflon kullanmamaya dikkat ederseniz iyi olur yüksek sıcaklıklar için. Kuzu kestanesi en lezzetli kestane cinsidir. Bunun dışında fırdola, mahmut molla, sarı aşılama, sarı ibiş, , hacı ömer, kara ahmet, osmanoğlu, ayı tabanı gibi farklı cinsleri de bulunmakta. Siz aldanıp da büyük olanlarından almayın benim gibi, ya soyulmuyor ya da tadı olmuyor, ne bileyim saman gibi oluyor. Önce faydalarından bahsedeyim sonra çok tüketildiğindeki zararlarından. 
  • Yüksek lif içermesi sebebiyle tok tutucudur.
  • B1, B2, E vitaminleri ve selenyum açısından zengindir. 
  • Yaşlanmayı geciktirir. 
  • Detoks etkisi vardır, toksinleri atmanızı sağlar. 
  • Mide hastalıklarını azaltıcı ve ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Stres ve depresyon engelleyerek kişiyi sakinleştirir.
Zararlarına değinecek olursam 4 adet kestane 1 dilim ekmeğe eşdeğer. Karbonhidrat bakımından oldukça zengindir ve 100 gramı kestane yaklaşık olarak 170-180 kaloridir. Evet yani fazla yerseniz fazla kilo alırsınız benden söylemesi.  

 

mib555

11.12.2020 00:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kestanenin faydaları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.