5.00 / 1 oy

Karantinada D vitamini eksikliğini gidermenin yolları

Güneş doğmadan işe gidip güneş battıktan sonra evine dönecek kadar çok çalışanlar güneş görememekten ve D vitamini eksikliğinden dolayı yakınırlardı, şimdi pandemi döneminde bütün dünya güneşten mahrum kaldı ve d vitamini eksikliğinin depresyon gibi etkileri olduğunu düşünürsek çok karamsar günlerin bizleri beklediğini düşünebiliriz. Bu süreçte kendimiz için ne yapabiliriz ve d vitamini ihtiyacımızı nasıl giderebiliriz diye kısa bir araştırma yaptım ve kendime aldığım notları paylaşmaya karar verdim.

Yaygın olarak bilindiğinin aksine güneş ışığında d vitamini yokmuş, ama ultraviyole güneş ışınları sayesinde vücuttaki d vitaminleri aktif hale geliyormuş. Bir diğer enteresan bilgi de gündelik olarak d vitaminimizin ortalama %80 kadarını güneş sayesinde alırken kalan %20'sini de beslenme ile alıyormuşuz.

Evde kendi d vitaminimizi ölçmek gibi bir uygulamaya ihtiyacımız yok ama her depresif durumu ve halsizliği de hemen d vitamini eksikliğine bağlayarak ek gıdalara ve vitaminlere yüklenmemek gerek. D vitamininin fazlası da kemikler için çok zararlıymış ve bulunsun lazım olur mantığı ile takviyelere yüklenmemek gerekiyormuş. Günlük düzenli bir beslenme ve güneş görme rutini kurarak gerekli d vitamini seviyelerine ulaşmak mümkün. 

Elbette bol bol balkona çıkın ve güneşten d vitamini almaya çalışın. gerekirse gün ışığında 30-60 dakika balkonda çalışın.

Eğer sağlık ocağına giderseniz d vitamini eksikliğiniz var mı yok mu öğrenebilirsiniz ama evden çıkmak istemiyorum derseniz bu dönemde gayet anlaşılabilir bir karardır. Ancak ölçümden sonra hekim tavsiyesi ile d vitamini takviyesi almak en sağlıklı çözüm olarak anlaşılıyor.

 

hazar

23.04.2020 15:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karantinada D vitamini eksikliğini gidermenin yolları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.