5.00 / 1 oy

IPTV Nedir?

IPTV konusunda da sitede hiç yazı göremediğim için kısaca IPTV nedir, bize ne faydası vardır ve nasıl kullanabiliriz soruları hakkında kısa bir şeyler yazmak istedim.

IPTV, en basit tanımı ile internet üzerinden paylaşılan TV yayını anlamına geliyor. Yani çanak anten ya da kablolu yayın kullanmadan internet üzerinden televizyon izlemeyi mümkün kılan ve bir süredir de zaten kullanımda olan bir teknoloji.

Peki diyelim ki IPTV kullanacağız, fişi takınca çalışacak mı yani bu alet? Maalesef hayır. IPTV kullanabilmek için televizyon kanallarının yayınlarını paylaşan sunuculara bağlanmanız gerekiyor. Dolayısıyla ücretli ve ücretsiz servisler mevcut. Bu sunuculardan bazıları futbol maçları ya da dünya üzerinde şifreli yayın yapan bazı diğer kanalları kırabilmek gibi özelliklere sahip olduğu iddiasıa sahiptir ancak bu işlem tamamen yasa dışıdır ve tüketici olarak da yakalanmanız durumunda para cezaları vardır. Dolayısıyla her servisi yasal olduğu kadar kullanmak gerektiğini düşünen bir tüketici olarak IPTV ile neler yapılabileceği sorusunun karanlık kısımlarına girmemeyi tercih ediyorum.

Akıllı televizyonlar da Android TV Box'lar ile de IPTV hizmetlerini kullanabilmek mümkün, bu yüzden örneğin evinizde Xiaomi Mi Box S gibi bir TV kutusu var ise içine IPTV uygulamaları yükleyerek IPTV teknolojisini istediğiniz her yer kullanabilirsiniz. Benzer şekilde telefonunuzdan da (IOS Android gibi) IPTV uygulamaları kurarak internet üzerinden IPTV sunucularına bağlanıp TV izleyebilmeniz mümkündür.

Not: IPTV izlerken yayınınızın donması ya da düşük çözünürlükle görünmesi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunun için öncelikle evinizdeki internetin hızlı olması gerekiyor. İkincisi, bağlandığınız sunucunun kalitesine ve o anki yoğunluğuna göre yayın kalitesi de değişiklik gösterecektir.

emre dayan

31.10.2020 19:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 26 Eylül 2021 12:58
    4

    akıllı televizyonlardaki uygulamalar sayesinde iptv kullanmaya ne derece gerek kaldı ben de emin değilim. örneğin önbellekleme üzerinden torrent filmini izleyebilmenizi sağlayan real debrid gibi uygulamalar var. Ayrıca plex gibi uygulamalar da artık tizen işletim sistemli televizyonlarda da kurulabiliyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
IPTV Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.