5.00 / 1 oy

insurtech Nedir?

FinTech olarak adlandırılan finansal teknolojilerden sigorta sektörünün de olumlu yönde nasibini almaması zaten mümkün değildi, ama her şey için yeni bir isimlendirme ve tanımlama yapma açlığımız yüzünden zaten her gün kullandığımız ürünlerin ne olarak geçtiğini anlayamadığımız oluyor. Bir sunumda sürekli olarak insuretech olarak ifade edilen şeyden çok daha karmaşık bir dijital mekanizma beklerken sigorta teknolojileri anlamına geldiğini anlayınca yaşadığım jeton düşme aydınlanması da bu şekilde oldu işte. Insuretexh örneklerinden önce sigorta sektöründe sigortanın ne işe yaradığını anlamaya çalışmak gerek. Sigorta, müşteri (birey ya da kurum olabilir) en düşük prim ile kendisini ya da hayat dışı ürünlerini (ev, araba, kasko, eşya, nakliyat, yangın, deprem vb) koruma altına alabilmesi açısından bir ihtiyaçtır. Sigorta sektöründeki oyuncular da her bir ürün için en ucuz primli poliçe teklifini verebilmek için kıyasıya bir rekabet ve araştırma halindedirler ancak zarar etme tehlikesini de göz önünde bulundurarak maliyet ve reasürans hesaplamalarını da çok dikkatli olarak yapmak zorundadırlar. İşte son birkaç yılın finans ve sigorta sektörüne kazandırdığı artılardan birisi bu insuretech teknolojileridir. Veri bilimi ve big data gibi uygulamalar ile hem daha az ar-ge maliyetine katlanmak zorunda kalan sigorta şirketleri hem de cloud teknolojiler sayesinde her bir birey için ayrı analizler yapabilme imkanı bulmuş oldular. Sigorta sektörünün de en önemli hesap parametresinin veri olduğunu düşünecek olursak geriye veriyi en doğru kriterler ile işlemek kaldı. Bu sayede kişilerin hasar getirme olasılıkları ya da fraud işlem potansiyellerini de kolaylıkla dikkate alarak herkese gerekli risk prim dengesini sağlayabilme fırsatı bulmuş oldular. IOT (Internet of Things) ve dijital para birimleri (blockchain teknolojisi gibi) de elbette bu teknolojilerin birer parçası olarak yakında sektörde kendine yer bulacaktır diye tahmin ediyorum.

Erdoğan71

01.10.2019 23:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Kasım 2019 06:22
    0

    Sigorta acentalarının iişini baltalayacak diyenler çok fakat aksine sigorta ile ilgili tüm birimlerin, branşların işini kolaylaştıracaktır insurtech firmaları. knowhow ile de kendi firmanıza biraz bilgi katabilirseniz işleriniz daha da kolaylaşacaktır. Teknolojiden kaçmak yerine bir an önce özümsemeye çalışmakta fayda var. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
insurtech Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.