5.00 / 1 oy

instagram yorumlarından insanlara dava açabilmek mümkün mü?

Özellikle şiddet konulu hashtag'lerde insanların kendilerinden olmadığını düşündükleri başka insanlar konusunda inanılmaz bir acımasızlıkla yorum yazabiliyor olmasına artık çok sinirleniyorum. 70'lerde sağ sol tartışmaları belki bugünden çok daha fazla kan döküyormuş ama o zamanlarda bile bu kadar kutuplaşmış olduğumuzu düşünmüyorum ben. Kendisiyle aynı partiye oy vermediğini düşündüğü insanlara öldürülmüş olmalarına rağmen hak etti gibi yorumlar yazabiliyor olmanın bir cezası olmalı. Belli ki kimse şikayetçi olmayınca bir şey olmuyor sanıyorlar ve arkasından yorum yazmak dışında da kimse ciddi bir tepki göstermiyor.

Mesela bu yorumların ekran görüntüsünü alarak insanlık suçudur diye savcılığa gitsem instagram yorumları suç niteliği taşımak ve delil olarak gösterebilmek için yeterli midir? Vahşice öldürülmüş birisinin ardından, hangi partiye mensup olursa olsun bir başkasının kötü yorum ve küfür yazabilme hakkı yoktur. O ölen kişilerin aileleri de okuyor o yazıları, el insaf!

Aramızda avukat olanlar varsa ya da ceza hukuku konusunda bilgili olanlar varsa görüşlerini merak ediyorum.

ilayda

27.09.2020 08:53

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Ekim 2021 01:08
    0

    hakaret içerdikten sonra ve yazılı olduktan sonra mümkün olmalı, hatta twitter'dan da çok kişi için soruşturma açıldığı günler de daha dün gibi olduğu için ispat edilebildiği ve savcılığa suç duruyusu yapıldıüğı sürece mümkün olduğunu tahmin ediyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
instagram yorumlarından insanlara dava açabilmek mümkün mü?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.