5.00 / 1 oy

Indie Müzik nedir?

Son zamanlarda müzik grupları için yapılan tanımlara bir yenisinin eklendiği görüyoruz; “Indie”. Bazen anlamından sapmış bir şekilde kullanıldığını gördüğüm için küçük bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Hatam olursa bilgili olan kişilerin beni düzeltmelerini ya da eksik kalan yerlerde ekleme yapmalarını beklerim. “Indie” kelime anlamı olarak “independent” Türkçe anlamı olarak “bağımsız” anlamında kullanılmaktadır ve independet kelimesinin kısaltılmış hali olarak kullanılmaktadır. Bir müzik türü değil de tavırdır aslında eskilerin “alternatif” kelimesinin karşılığı olarak düşünülebilir bir nevi.

Dinleyiciye vermek istedikleri mesaj müzik sektöründeki büyük şirketler ile çalışmadıkları, onlara bağlı olmadıkları yani müzik yaparken onlardan tamamen bağımsız olduklarını ifade etmektedir. Dolayısıyla indie grup olarak ifade grupların beklenenin aksine her zaman yaratıcı, önemli ve ilginç müzik yaptıklarını düşünmemek gerekir. Indie gruplar bazen büyük şirketlerin riski göze alarak bu gruplara destek olmamalarından ya da bu grupların gerçekten bağımsız bir şekilde hareket etmeleri sebebiyle indie grup denilmektedir. İçlerinde gerçekten mükemmel olanları da vardır. Bunu da es geçmemek gerekir. Dolayısıyla “indie” bir müzik türü değil bir “tavır”dır, bir “duruş”tur. 

deli

01.01.2021 20:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Indie Müzik nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.