5.00 / 1 oy

ilk heavy metal müzik grubu kimdir?

İnternette bir ankette bu soruya denk geldim, birkaç metal seven (eskiden metalci derdik hey gidi) arkadaşıma da gönderdim ve doğru cevabı müzik tarihini araştırmamış kişilerin pek bilmediklerini fark etmiş oldum. Heavy metal müzik sanıldığı gibi 80'lerde başlayan sert bir müzik türü değildir ve ilk metal müzik grubu da metallica ya da iron maiden değildir :)

Heavy metal müzik ile rock müzik arasındaki fark nedir ya da rock müziği metal müziğe dönüştüren sertlik dozajının bir ölçümü var mıdır derseniz kesin çizgilerle belirlenmiş bir ayrım elbette hiçbir zaman olmadı. Ama metal müzik olarak isimlendirdiğimiz janranın kökenlerinin riff'ler, sözler, müzikal sertlik ve hız olarak kökenlerini oluşturan bazı albümler var ve bu albümler için de metal müziğin ilk örnekleri oldukları söylenir.

İnternet ansiklopedilerine baktığınızda ilk heavy metal grubunun Black Sabbath, ilk heavy metal albümünün de Black Sabbath'ın kendi adındaki debut (çıkış) albümü olduğu yazar.

Black Sabbath debut album spotify

1970 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm, o dönem üretilmiş olan rock müzik türleri arasında farklı bir yere sahiptir. Bunda grubun radikal imajı, Ozzy Osbourne'un 3 oktavlık sesi ve 2 parmağı (çalışırken kaza sonucu yüzük ve orta parmağını ortadan kesmiştir ve plastik bir aksam kullanarak çalmaya devam etmiştir) eksik olan Tommy Iommi'nin farklı gitar riff'lerinin de etkisi büyüktür. Ancak aynı dönemlerde yine sert müzikler üretmiş olan Led Zeppelin ve Deep Purple gibi gruplar da yine metal müziğin ilk örnekleri arasında gösterilirler.

Bana sorarsanız halen bu konuda hakkı teslim edilmeyen bazı albümler var. Örneğin Randy Holden'ın Population II albümü Black Sabbath albümünden önce yayınlanmıştır. Hatta Born To Be Wiild parçasının da yer aldığı Steppenwold albümü 1968 yılında yayınlanmıştır ve o günün tonlarına göre yine metal müziğe yön vermiş çalışmalardır.

kuandık

02.02.2021 00:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ilk heavy metal müzik grubu kimdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.