5.00 / 1 oy

iğde nasıl yenir?

İğde, zeytin şeklinde ve çekirdekli kımızı kabuklu bir meyve. Kumlu ve pamuksu bir yapısı var ve tadı da hafif mayhoş. İğde ağaçlarının hasat zamanlarının geldiğini bildiğim için manava giderek biraz almak istedim ama manavda bulamadığım iğdeyi aktardan buldum, meyve olmasına rağmen insanlar faydalarını ve tadını bilmedikleri için pek talep göstermiyorlar iğdeye belli ki. Merak edenler için kaça aldığımı da söyleyeyim, kilosu 20 TL'ye satılıyor. Ben taze bulmuşken fazla fazla aldım.

iğde

İğde, kaynatılarak ya da çiğ olarak yenebilir. Ben tadını çok sevdiğim için kabuklarını soyduktan sonra 8-10 tane sırayla ağzıma atarak yemeyi seviyorum. Lezzet olarak da yemesi en keyifli meyvelerden birisi bence, film izlerken sağlıklı bir atıştırmalık da olabilir. Ama çekirdekli bir meyve olduğunu unutmayın ve hepsini bir anda ısırmaya kalkmayın. Yapısı aynı zeytin gibi, çekirdekleri de benziyor zaten.

iğde çekirdeği

İğdenin faydaları konusunda kitaplar yazılabilir ya da saatlerce söyleşiler yapılabilir. Ben kendi adıma bağırsak, damar ve böbrek rahatsızlıklarına faydalı olduğunu çok yerde okudum. Aynı zamanda ishali engellemek ve geçici kabız yapmak gibi bir özelliği de var. Ek olarak içindeki vitaminlerle vücut direncinin artmasına da faydalı bir meyve.

Bu konuyu soru olarak açmamın sebebi, iğde tüketimi konusunda farklı tavsiyeler sunmak isteyenler olursa burada tartışalım. Hatta elinde organik iğde meyvesi olanlar belki satmak ya da paylaşmak isterlerse buradan paylaşmak isteyebilirler. Son olarak da kendi aldığım iğdelerden biraz fotoğraf paylaşıyorum.

iğde

iğde pamuk

iğde soyulmuş soyulmamış

iğde soyulmuş

kabuklu iğde

soyulmuş iğde

aahmad

26.10.2019 21:08

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
iğde nasıl yenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.